W samo południe zmierzyli się z… polską ortografią Fot. Wojciech Jankowski

W samo południe zmierzyli się z… polską ortografią

We Lwowie do zawodów z polskiej gramatyki stanęły dzieci i dorośli już po raz piąty. Uczestników dyktanda „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku” było aż 190.

Sala na Uniwersytecie Iwana Franki wypełniała się powoli, jednak w samo południe była pełna po brzegi. Przybyli tu miłośnicy języka polskiego z Drohobycza, Złoczowa, Jaworowa, Doliny, Stanisławowa, Łanowic, Czerwonogradu i innych miejscowości. Dorośli byli spokojni, ale niektóre dzieci denerwowały się bardzo. Pomimo dużej konkurencji, wielu liczyło na zwycięstwo.

{youtube}BOEECjCXCSc{/youtube}

– Po pierwsze, życzę powodzenia, żeby jak najmniej tych błędów zrobić, a jak się zdarzą, to trzeba będzie się douczyć i za rok znowu wystartować – przywitał zebranych konsul Rafał Kocot. – Pamiętajcie, że ziemia lwowska jest związana z początkami i historią języka polskiego, bo właśnie tutaj w Żurawnie urodził się Mikołaj Rej.

Równo o godzinie 12 we Lwowie, a także m.in. w Kijowie, Charkowie, Czerniowcach, Chmielnickim, Gródku, Dnieprze, Drohobyczu, Krzywym Rogu, Odessie – łącznie w 14 miastach Ukrainy – rozpoczęło się dyktando. Przebiegło ono pod hasłem „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku”.

– Wiek uczestników wahał się od 8 do 59 lat – opisał konkurs Sergiusz Łukianenko, dyrektor Centrum Kulturalno-Oświatowego „Orzeł Biały”. – Przyjechali z różnych miejscowości z całego lwowskiego okręgu konsularnego. Przede wszystkim to był obwód lwowski, ale też mieliśmy gości z Wołynia, Iwano-Frankiwska, nawet z Tarnopola. Tematem dyktanda było stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

W komisji zasiedli wykładowcy polonistyki lwowskiej prof. Ałła Krawczuk, dr Chrystyna Nikołajczuk, Uliana Jewczuk i nauczyciele z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Dorota Łabędzka, Aniela Burda i Anna Solis.

– Nie było to dyktando bardzo trudne. Nie było dużo błędów. Najwięcej mieli uczestnicy kłopotów z wielką i małą literą, z pisownią różnych nazw historycznych – powiedziała Dorota Łabędzka, przewodnicząca komisji. – Najlepiej wypadły Nowy Rozdół, 24 szkoła ze Lwowa i studentki z polonistyki z Uniwersytetu im. Iwana Franki.

Nagrody wręczano w dwóch kategoriach – dziecięcej, do 18 roku życia i dla dorosłych. W kategorii do 18 lat pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Dawydiw. W grupie 18+ pierwsze miejsce zajęła Ołesia Spodaryk z lwowskiej polonistyki. Głównym organizatorem dyktanda była Fundacja Wolność i Demokracja, przy wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Współorganizatorem we Lwowie wystąpiło Centrum Kulturalno-Oświatowe „Orzeł Biały”. Dyktando odbyło się 19 maja. Na całej Ukrainie wzięło udział w nim blisko 2 tysiące chętnych.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X