IV Spotkania Dunajowskie

Duchowieństwo katolickie dwóch obrządków, naukowców i artystów z Ukrainy i Polski oraz ludność miejscową zgromadziły IV Spotkania Dunajowskie, które pt. „Estetyka Renesansowa: uniwersalizm i harmonia piękna” 12 maja odbyły się w Dunajowe koło Przemyślan w obwodzie lwowskim.

Spotkanie rozpoczęto od mszy św. odpustowej w kościele parafialnym pw. św. Stanisława biskupa i męczennika pod przewodnictwem biskupa pom. lwowskiego Edwarda Kawy, który wygłosił homilię. Program naukowo-kulturalny tradycyjnie już przebiegał w ogrodzie przy plebanii.

Podczas otwarcia międzynarodowej konferencji naukowej proboszcz parafii w Dunajowie ks. Józef Kuc wspomniał, że odrodzone z inicjatywy miejscowej parafii rzymskokatolickiej Spotkania Dunajowskie kontynuują sławne Biesiady Dunajowskie, które odbywały się na zamku arcybiskupim w Dunajowe w latach 1470–1472. Tegoroczne obrady rozpoczęto od wykładu biskupa Edwarda Kawy. Do udziału w konferencji zaproszono prelegentów z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego, Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej im. Iwana Trusza, Muzeum Historycznego we Lwowie. Głos zabrała również pisarka, laureatka Narodowej Nagrody Ukrainy im. Tarasa Szewczenki Halina Pahutiak i poetka Łana Perłułajnen, które w swojej twórczości podejmują tematy epoki oraz wybitnych postaci epoki renesansu na ziemiach obecnej Ukrainy Zachodniej. Moderatorami byli: miejscowa nauczycielka Aleksandra Kaczmar i znany malarz z Iwano-Frankiwska (Stanisławowa) Michał Dejnega, który również zaprezentował na placu przed kościołem wystawę swoich prac.

Na plebanii eksponowano także wystawę pracowników Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Można było usłyszeć również dźwięki bandury i śpiew ukraińskiego zespołu ludowego z Dunajowa. Wędrówką muzyczną szlakami Europy renesansowej stał się koncert kwartetu smyczkowego „Feniks” ze Lwowa w dawnym kościele dunajowskim.

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/dunajowskie_2018{/gallery}

Na zakończenie spotkania studencka młodzież artystyczna zaprezentowała poplenerową wystawę widoków Dunajowa, wykonaną w tym dniu.

Dunajów, pomimo sławnej historii, jest oddaloną od szlaków wsią. Podczas dwóch wojen światowych został zniszczony przebudowany z zamku pałac i zabudowa miasteczka. Jedynie pozostał kościół, który za czasów sowieckich był zamknięty. Wspólnota rzymskokatolicka jest niewielka, jednak młody proboszcz ks. Józef Kuc, który pochodzi ze Strzelczysk koło Mościsk, zaprasza na doroczne Spotkania Dunajowskie intelektualistów z Ukrainy i Polski, wydaje w dwóch językach materiały konferencji naukowych.

W IV Spotkaniach Dunajowskich uczestniczył konsul RP we Lwowie Krzysztof Jachowicz. Sponsorami tegorocznych Spotkań Dunajowskich były: Senat RP i Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Patronatu honorowego udzieliły Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Lwowska arodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Do patronatu medialnego dołączył się Kurier Galicyjski.

Ks. Józef Kuc osobno złożył podziękowanie działającej we Lwowie ukraińskiej organizacji społecznej „ContrForce”, która popularyzuje wspólne dziedzictwo kulturowe tych ziem.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 9 (301) 15-28 maja 2018

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/dunajowce{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X