W Olesku zawalił się dach starego klasztoru kapucynów

Silny wiatr spowodował zawalenie się części dachu dawnego klasztoru kapucynów w Olesku w obwodzie lwowskim. Poinformowała o tym na Facebooku Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego, która wykorzystuje pomieszczenia klasztoru jako magazyn dla eksponatów muzealnych Zamku w Olesku, który jest filią galerii.

Zbudowany w 18. wieku, u podnóża Zamku w Olesku, klasztor jest zabytkiem klasy państwowej. W pomieszczeniach dawnego kościoła znajduje się magazyn Lwowskiej Galerii Sztuki, w którym złożone są eksponaty muzealne. Zawalenie się dachu nie zaszkodziło rekwizytom. Na razie uszkodzoną część dachu klasztoru pokryto folią, aby uniknąć przeciekom deszczu.

Dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki Taras Woźniak powiedział, że wielokrotnie alarmował, iż budynek wymaga remontu i apelował o sfinansowanie modernizacji obiektu.

8 stycznia odbędzie się specjalne posiedzenie komisji z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury Ukrainy i Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, podczas którego zostanie podjęta decyzja o przeznaczeniu pieniędzy na naprawę dachu.

Źródło: ES/facebook.com/lvivartgallery/zaxid.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X