Nie żyje kombatant Stanisław Kawałek

W wieku 85 lat zmarł lwowski kombatant, łącznik Armii Krajowej Stanisław Kawałek. Całe życie mieszkał w Mościskach w obwodzie lwowskim, tuż przy obecnej granicy polsko-ukraińskiej. 17 września 2009 roku za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

W latach 1943-1945 Stanisław Kawałek wspólnie z ojcem pomagał działającym w okolicy oddziałom Armii Krajowej. Pomimo chłopięcego wieku prowadził działalność zwiadowczą i zaopatrzeniową dla oddziałów AK w miejscowościach Pnikut i Zakościele w obwodzie lwowskim. Do końca wojny w okolicach Mościsk był łącznikiem Armii Krajowej. Ze względu na niski wzrost i bystrość dostał pseudonim „Wiewiórka”.

„Nasz kochany, wiecznie uśmiechnięty kombatant Stanisław Kawałek z Mościsk zmarł dziś w nocy.
Jesteśmy zrozpaczeni tą informacją. Znaliśmy Pana Stanisława od wielu lat, gościł nas u siebie wielokrotnie. Był wspaniałym Polakiem, kustoszem miejsc pamięci i życzliwym człowiekiem” – czytamy wpis facebookowy Stowarzyszenia Odra-Niemen, które opiekuje się lwowskimi kombatantami.

Pogrzeb Stanisława Kawałka odbędzie się w piątek 3 stycznia na polskim cmentarzu w Mościskach.

KG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X