W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego – wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Jerzy Janicki urodził się w Czortkowie, do 1939 roku mieszkał w Buczaczu, a do 1944 we Lwowie, gdzie uczył się w gimnazjum. Maturę zdał już w Krakowie. W wieku 17 lat rozpoczął pracę dziennikarską jako reporter sportowy. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a potem już jako zawodowy dziennikarz pracował w różnych redakcjach, regularnie publikował też reportaże i opowiadania.

Jest uważany za prekursora i współtwórcę nowego gatunku radiowej sagi rodzinnej „Matysiakowie” emitowanej na antenie Polskiego Radia nieprzerwanie od 1956 roku. Był też autorem kilkudziesięciu innych słuchowisk radiowych oraz scenariuszy filmów i seriali telewizyjnych jak chociażby „Dom”.

Był pomysłodawcą i uczestnikiem wielu audycji telewizyjnych o historii Lwowa, m.in. produkowanych przez Telewizję Rzeszów jak „Opowieści Cmentarza Łyczakowskiego”. Napisał też scenariusz i był współtwórcą dziesięcioodcinkowego filmu „Strażnice kresowe”.

Był zakochany w Bieszczadach, które po raz pierwszy odwiedził w latach 60. W miejscowości Chmiel w gminie Lutowiska od lat 90. miał drugi dom. To w Bieszczadach powstały obszerne fragmenty scenariuszy m.in. do seriali „Dom” oraz „Ballada o Januszku” oraz kolejne odcinki „Matysiaków”. Rok po śmierci Jerzego Janickiego ukazał się zbiór jego opowiadań pt. „Opowieści bieszczadzkie”.

Żródło: rzeszow.tvp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X