W Katyniu oddano hołd ofiarom mordu

W Katyniu oddano hołd ofiarom mordu

W środę 10 kwietnia 2013 r. przedstawiciele polskich władz państwowych i krewni ofiar upamiętnili w Lesie Katyńskim 73. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się w intencji pomordowanych.

Rocznicę zbrodni popełnionej z rozkazu Stalina upamiętnili w Lesie Katyńskim m.in. szef KPRM Jacek Cichocki, minister obrony Tomasz Siemoniak i przedstawiciel prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

 

„Dzisiaj nasz ojczysty dom, z którego spoglądamy na miejsca tragedii w Smoleńsku i Katyniu, jest skłócony i wewnętrznie podzielony” – mówił ksiądz Aleksander Jacyniak na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lesie Katyńskim podczas mszy św. odprawionej wspólnie z proboszczem parafii katolickiej w Smoleńsku o. Ptolemeuszem. „Ziemia rozdarta przez ciąg prawie sześciu pokoleń, rozdarta na mapach świata! A jakżeż w losach swych synów! Ziemia poprzez rozdarcie zjednoczona w sercach Polaków jak żadna – przywołał fragment wiersza Karola Wojtyły. – Do tych słów należałoby dziś dopisać: ziemia rozdarta, tak jak porozrywany został samolot w Smoleńsku tamtego pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku”.

Ks. Jacyniak mówił, że Polsce potrzebna jest prawdziwa i trwała jedność, która „może zaistnieć tylko na fundamencie prawdy i porzuceniu drogi zła”. Dążenie do jedności oznacza, według ks. Jacyniaka, wyjaśnienie przyczyn i przebiegu katastrofy smoleńskiej, „w tym nawet niewiarygodnych lub nieprawdopodobnych hipotez”.

W wystąpieniu po zakończeniu liturgii szef MON Tomasz Siemoniak podkreślił, że w zbrodni katyńskiej zginęli polscy patrioci, którzy z poświęceniem służyli Rzeczypospolitej. „Każdy Polak ma w sercu słowo +Katyń+. Każdy Polak od swojej babci lub dziadka kiedyś usłyszał to słowo. Kiedyś szeptem, teraz już głośno” – powiedział.

nno/ mce/ agz/ ls/ mag/
PAP

 

Relacja wideo z uroczystości:

Każdy Polak ma w sercu słowo Katyń

 

Czytaj też:

Delegacja rządowa w Smoleńsku


Niewygłoszone przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Katyniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X