W katedrze lwowskiej

W katedrze lwowskiej

„Niech tegoroczne przeżycie Pasterki, faktu, że Bóg jest z nami w Jezusie Chrystusie, nas odmieni” – życzył wiernym metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. 24 i 25 grudnia abp. Mokrzycki przewodniczył uroczystym liturgiom Bożego Narodzenia we lwowskiej bazylice metropolitalnej.

„Każde narodziny dziecka, a zwłaszcza Syna Bożego, są dla świata znakiem i przesłaniem nadziei” – powiedział metropolita lwowski w homilii. Zwrócił uwagę, że jest ono obecnie niesłychanie ważne, gdy obserwujemy „niebezpieczne zjawisko ograniczania czy nawet gaszenia nadziei”. „Wielu ludzi żyje a raczej bytuje w rozpaczy; wielu jest zdezorientowanych, niepewnych, jakby wypłukanych z radości” – zaznaczył kaznodzieja. Dodał, że ten stan ducha udziela się również chrześcijanom, w tym także tym, mieszkającym tu, na Ukrainie, „w naszej archidiecezji”.

Lwowski metropolita zauważył, że bardzo wymowne stają się dziś słowa Jana Pawła II, który w 1987 roku wołał z Jasnej Góry: „Człowiek na tej ziemi tak bardzo potrzebuje nadziei (…). Nadzieja jest mocą człowieka. Ona go czyni mocnym również wśród cierpień, doświadczeń i przeciwieństw”. Powołując się na soborową konstytucję duszpasterską o Kościele Ojciec Święty podkreślił wówczas, że „przyszły los ludzkości spoczywa w rękach tych, którzy zdolni są przekazać przyszłym pokoleniom motywację do życia i do nadziei” – przypomniał słowa papieża arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Na zakończenie życzył zgromadzonym, aby to „orędzie o Bogu obecnym i kochającym napełniało każdy dzień Nowego, 2014 Roku pokojem i radościom; aby otwierało nasze serca i byśmy czynili Kościół domem wiary i miłości”.

W imieniu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego życzenia świąteczne katolikom łacińskim złożył biskup pomocniczy archieparchii lwowskiej Benedykt Aleksiejczuk. Pozdrowienia przekazali też prezydent miasta Andrij Sadowyj i wicewojewoda lwowski Iryna Rowaniw. O północy arcybiskup Mokrzycki przewodniczył również Pasterce, którą po raz pierwszy sprawował w jeszcze nie konsekrowanym kościele pw. św. Michała Archanioła na Sychowie – największej nowej dzielnicy Lwowa.

Konstanty Czawaga

Obejrzyj zdjęcia:

W katedrze lwowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X