W hołdzie lotnikom amerykańskim pochowanym na Cmentarzu Obrońców Lwowa

28 maja br. ambasador USA Geoffrey Pyatt po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy, wraz z przedstawicielami Ukrainy i Polski oddał hołd lotnikom amerykańskim, którzy zostali pochowani na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

W ostatni poniedziałek maja Amerykanie obchodzą narodowe święto Dnia Pamięci. Jest on poświęcony pamięci żołnierzy amerykańskich poległych we wszystkich wojnach i konfliktach zbrojnych, w których brały udział Stany Zjednoczone.

Z tej okazji Geoffrey Pyatt, ambasador USA na Ukrainie wspólnie z Andrijem Sadowym, merem Lwowa, Olegiem Syniutką, przewodniczącym Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Marianem Orlikowskim, konsulem RP we Lwowie oraz Krzysztofem Rumińskim z Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem lotników amerykańskich, którzy walczyli w wojsku polskim w wojnie polsko-bolszewickiej i zostali pochowani na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Również złożono kwiaty na grobach uczestników ATO, którzy zginęli na wschodzie Ukrainy.

{youtube}UfheZJ7efFs{/youtube}

– W Dniu Pamięci dla nas ważnym jest oddać hołd trzem amerykańskim lotnikom, którzy zginęli broniąc tej ziemi. W szczególności pragnę uszanować tych dzielnych mężczyzn i kobiety, którzy w ostatnich dwóch latach zginęli broniąc suwerenności Ukrainy – powiedział Geoffrey Pyatt, ambasador USA na Ukrainie.

W uroczystościach wzięła udział również Delegacja Wojsk Lądowych Amerykańskich Sił Zbrojnych w Europie, na czele z dowódcą generałem Frederickiem Benem Hodgesem oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy.

Pomnik lotników amerykańskich, przedstawiający lotnika ze skrzydłami, z głową wzniesioną w górę, uroczyście odsłonięto 30 maja 1925 roku. W okresie II Rzeczpospolitej odbywały się uroczystości upamiętniające amerykańskich obrońców miasta. W 1971 pomnik, jak większość cmentarza, został zniszczony przez władze sowieckie. W trakcie odbudowy cmentarza pomnik został odrestaurowany i umieszczony na dawnym miejscu, jednak bez napisu po angielsku. Teraz u góry pomnika znajdują się napisy w języku polskim i angielskim: „Amerykanom Poległym w Obronie Polski w latach 1919–1920”.

– Przed przyjazdem Ambasadora USA na Ukrainie postanowiono odtworzyć napisy w języku angielskim. Otóż mamy już wszystko w komplecie. Cieszymy się, że to o co się staraliśmy, jest zrobione – podsumował Krzysztof Rumiński z Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Przy prawym skrzydle katakumb również stoi pomnik ku czci Francuzów poległych w obronie Polski. Na płycie grobowej jest tylko napis w języku polskim głoszący: „Bohaterskim Francuzom Poległym i Zmarłym w obronie Rzeczypospolitej Polskiej”.

– Mamy nadzieję, że z czasem, tak jak dzisiaj jest już napis w języku angielskim, również będzie wielka uroczystość odtworzenia francuskiego napisu na pomniku piechura francuskiego – powiedział Krzysztof Rumiński.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/lotnicy{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X