Procesja Bożego Ciała we Lwowie

29 maja we Lwowie od bazyliki metropolitalnej do figury Matki Bożej w centrum miasta, dalej do kościoła św. Marii Magdaleny, w którym nadal znajduje się Sala Muzyki Kameralnej i Organowej, przeszła kilkutysięczna procesja Bożego Ciała. Od kilku lat na Ukrainie uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi obchodzona jest w niedzielę.

– Jest to piękne świadectwo naszej wiary – powiedział arcybiskup Mokrzycki po zakończeniu procesji. Często nie tylko we Lwowie, ale w całej archidiecezji, na Ukrainie mówi się, że Kościół łaciński jest Kościołem wymierającym, wieści takie też dochodzą do Watykanu. Chciano już zlikwidować diecezję łucką. Nie dajmy się, bo to nie jest prawdą – apelował do duchowieństwa i wiernych lwowski metropolita.

{youtube}VYd-CtATNcE{/youtube}

Arcybiskup Mokrzycki z bólem mówił, że władze miejscowe nie dają pozwoleń katolikom na budowę kościołów oraz nadal utrudniają lwowskiemu Kościołowi odzyskanie świątyń. Ostatnio powstał problem z budową kościoła i klasztoru sióstr benedyktynek. – Nie chcą nam zatwierdzić planów, i wiele innych takich trudności – zaznaczył hierarcha.

– Kołaczemy do Serca Jezusowego i kołaczemy do ludzi, od których zależy także otwarcie drzwi tego kościoła, by Jezus już mógł ostatecznie w tej procesji przejść przez te drzwi do swego domu, do tabernakulum – powiedział arcybiskup Mokrzycki przed zamkniętym głównym wejściem do kościoła św. Marii Magdaleny. – Już powoli ten moment się zbliża. Prośmy. Proście a otrzymacie. Dalej będziemy prosić, apelować do tych wszystkich, od których to zależy – zaznaczył lwowski metropolita. Również prosił wiernych, ażeby także przy innych okazjach gromadzili się tak licznie, przede wszystkim na nabożeństwie Fatimskim. Od 13 maja do 13 października ojcowie dominikanie organizują procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej ulicami Lwowa. – Matka Boża Fatimska zachęca nas do modlitwy, do zawierzenia jej Rosji, Ukrainy. Tak bardzo tego tutaj potrzebujemy – zaznaczył.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki także poinformował, że 18 czerwca, w sobotę, o godz. 10 przyjedzie do Lwowa Sekretarz Stanu Watykanu kardynał Pietro Parolin. – Będziemy dziękować razem z nim za 15. rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie, we Lwowie. Jest to taka niespodzianka dla nas – jego przyjazd. Tym bardziej zachęcam was wszystkich, żebyście wzięli udział w tej uroczystości. Po południu będziemy święcić plac pod budowę nowego kościoła we Lwowie – powiedział arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/bozecialo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X