W czwartek spotkanie szefów MSZ nt. Ukrainy, w tym sankcji

W czwartek spotkanie szefów MSZ nt. Ukrainy, w tym sankcji

19.02. Bruksela (PAP) – Nadzwyczajne spotkanie szefów MSZ państw UE, poświęcone sytuacji na Ukrainie odbędzie się w czwartek o godz. 14 w Brukseli. Ministrowie mają dyskutować m.in. o sankcjach wobec winnych przemocy w Kijowie. Wprowadzenia sankcji oczekuje szef KE Jose Barroso.

W środę przed południem w Brukseli rozpoczęło się spotkanie ambasadorów państw Unii, odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa i polityki zewnętrznej, którzy przed czwartkowym spotkaniem szefów MSZ przedyskutują propozycje sankcji.

„Rozważone zostaną wszelkie możliwe opcje, w tym wprowadzenie restrykcji przeciwko odpowiedzialnym za represje oraz łamanie praw człowieka” na Ukrainie – poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Zaapelowała o zaprzestanie przemocy na Ukrainie i podjęcie dialogu. „UE pozostanie w bliskim kontakcie z wszystkimi stronami (konfliktu) na Ukrainie oraz ze wspólnotą międzynarodową” – zapewniła.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso przypomniał, że UE zapowiedziała jasno, iż „odpowie na każde zaostrzenie sytuacji” na Ukrainie. „Dlatego oczekujemy, że kraje członkowskie pilnie uzgodnią ukierunkowane działania przeciwko odpowiedzialnym za przemoc i użycie siły” – oświadczył w środę Barroso.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X