Ukraińscy dyplomaci tworzą organy alternatywne MSZ

Ukraińscy dyplomaci tworzą organy alternatywne MSZ

Na Ukrainie stworzono Fundację „Majdan Spraw Zagranicznych”. Jej stworzenie zostało zainicjowane przez ukraińskich dyplomatów w styczniu 2014. Prezesem Fundacji został Bogdan Jaremko, ambasador i konsul generalny w Stambule oraz przedstawiciel Ukrainy przy Organizacji Współpracy Ekonomicznej regionu Morza Czarnego.

Fundacja została stworzona, aby „mieszkańcom Ukrainy i świata nadawać zawodowe spojrzenie na politykę zewnętrzną Ukrainy – adekwatne, zrozumiałe, efektowne, oparte na niewzruszonych prawach człowieka i racjonalnych zainteresowań obywateli, biznesowi, społeczeństwu i państwu oraz przedstawiać kierunki działalności międzynarodowej”.

Pierwszym aktem Fundacji stał się apel w sprawie eskalacji wybuchu przemocy w Kijowie 18-19 lutego 2014 roku. W apelu podkreślono między innymi:

„…uważamy wypowiedź ministra spraw zagranicznych Ukrainy o przyczynach wybuchu przemocy w Kijowie i innych regionach Ukrainy 18 lutego 2014 roku jako taką, która jest skierowana na dezinformację wspólnoty światowej o procesach, które mają miejsce na Ukrainie i okoliczności wydarzeń z ostatniej doby. Przedstawione są one w celu usprawiedliwienia działań rządzącej partii i władz Ukrainy, które od dłuższego czasu są odpowiedzią na wymagania społeczeństwa zmian krwawych represji i naciskiem na aktywistów społecznych.

Nie ominął naszej uwagi fakt, że wydarzenia 18 lutego 2014 roku rozwijały się według określonego scenariusza, który, czego nie można wykluczyć, został narzucony Ukrainie przez jedno z sąsiednich państw. Należy tu podkreślić, że te wydarzenia miały miejsce zaraz po kilku niezaanonsowanych oficjalnie, ale jednak podanych w prasie, wizytach wysokich urzędników tego państwa na Ukrainę.

Należy tu podkreślić, że wysocy urzędnicy wymienionego państwa niejednokrotnie poprzez środki masowego przekazu nawoływali do siłowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Należy tu podkreślić, że eskalacja przemocy odbyła się w okresie aktywizacji rozmów o możliwości otrzymania przez Ukrainę kolejnej transzy pomocy ze strony tego państwa….”.

Źródło w j. ukraińskim na stronie zaxid.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X