W Berdyczowie stanął pomnik papieża Polaka

W Berdyczowie stanął pomnik papieża Polaka

Pomnik św. Jana Pawła II stanął w Berdyczowie.

Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia przed sanktuarium maryjnym w dniu odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej, 19 lipca br. dokonał biskup senior Jan Purwiński. Wszystkich obecnych na placu błogosławił relikwiami papieża metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki – wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Symboliczne to wydarzenie i bardzo wymowne, bo właśnie bp Jan Purwiński towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas wizyty na Ukrainę. Wizerunek Matki Boskiej Berdyczowskiej znajdował się wtedy w ołtarzu polowym na lotnisku sportowym „Czajka”, gdzie w roku 2001 odbyła się historyczna msza św. z udziałem papieża.

Św. Jan Paweł II nazywał Ukrainę ukochaną. W czasie, kiedy bp Jan Purwiński odwiedzał stolicę apostolską, papież pytał o Berdyczów. Jan Paweł II poświęcił korony dla ponownej koronacji nowo namalowanej kopii obrazu Matki Bożej Berdyczowskiej, która miała miejsce 19 lipca 1998 roku.

W lipcu br. odbyły się kolejne uroczystości odpustowe w Berdyczowie. W przeddzień święta do Berdyczowskiego sanktuarium przybyły tysiące pielgrzymów z całej Ukrainy i spoza jej granic. Najmłodszy pątnik – Michał Cychanowski z Kijowa skończył dopiero 3 miesiące, najstarszą była Ołena Jurczyna z Wińkowców na Chmielnicczyźnie – ma 78 lat. Do Berdyczowa przybyło 18 różnych dużych grup pielgrzymów (pieszo i na rowerach). Ogólną liczbę pieszych pątników szacuje się na 5 000 osób. Sześć dni szli uczestnicy XXIV Podolskiej Pielgrzymki z Chmielnickiego (d. Płoskirów). Najdłużej pielgrzymowała grupa kijowska – 8 dni!

Sobotniej uroczystej mszy przewodniczył ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk, który przyszedł w składzie najliczniejszej, bo liczącej powyżej sześciuset osób XXIII Franciszkańskiej Pielgrzymce Szepietówka – Połonne – Berdyczów.

Homilię wygłosił gość honorowy z Hiszpanii o. Miguel Márquez Calle, prowincjał niedawno powstałej prowincji Iberyjskiej pw. św. Teresy od Jezusa (w jej skład wchodzi blisko trzystu zakonników z Hiszpanii, Ameryki Łacińskiej i Afryki).

– Szkaplerz – to maryjny dywan na drodze ku ratunkowi człowieka – powiedział o. prowincjał. – Maryja to orzeźwiająca bryza, pocałunek duszy, pielgrzym wiary. Maryja szepcze do uszu każdego najważniejsze słowa: „Jesteś moją córką, jesteś moim synem, kocham ciebie!”. Bądź szczery, otwórz duszę dla Maryi. Pielgrzymka – to odważna podróż do prawdy serca, uwolnienie z ciężaru grzechu i smutku i ponowne stawanie się dzieckiem Bożym. Maryja nigdy nas nie pozostawi, mocno trzymając za rękę. Jezus Chrystus na krzyżu podarował nam najcenniejsze co miał – swoją Matkę. Od tych czasów żadna osoba nie pozostaje bez Bożej obrony. Wszystkie bogactwa świata są niczym w porównaniu z Maryją, znającą najgłębsze zakamarki naszej duszy. Są cztery maryjne wskazówki dla człowieka – ciesz się, pozostaw swój smutek, nie bój się, powiedz Bogu „tak”, przecież u Boga nie ma nic niemożliwego.

Centralna msza św. rozpoczęła się w niedziele o godzinie 11:00. Celebrował ją arcybiskup metropolita Rygi Zbigniew Stankiewicz. Homilię arcybiskup wygłaszał po rosyjsku i po polsku. Mówił na temat trzech poziomów ludzkiego istnienia: cielesnego, psychologiczno-emocjonalnego oraz duchowego, tzn. więzi z Bogiem. Musi być równowaga pomiędzy wszystkimi poziomami. A najważniejszym jest pamiętać – bez Boga człowiek podobny jest do wyschłej trawy. Arcybiskup nie pominął też tematu niebezpieczeństwa rozpowszechnianej w Europie ideologii gender.

Po raz siódmy do Berdyczowa dotarła pielgrzymka rowerowa z Charkowa (odległego od Berdyczowa aż 700 km!), a kilku uczestników tej grupy na czele z Sergiuszem Tołstichinym wyruszyło dalej przez Mińsk, Wilno, Warszawę, potem z powrotem na Ukrainę do Chmielnickiego, pokonawszy w sumie dwa i pół tysiąca kilometrów. Sergiusz Tołstichin powiedział, że główną intencją pielgrzymki rowerowej jest prośba o pokój na Ukrainie.

Zastępca prowincjała krakowskiej prowincji o. Andrzej Ruszała przekazał pozdrowienia z Polski od czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej, zapewnił o solidarności i modlitwie w tych trudnych dla Ukrainy czasach walki o wolność i niepodległość oraz poprosił o modlitwę w intencji nowych powołań do zakonu karmelitańskiego.

Abp Piotr Malczuk złożył na ręce arcybiskupa metropolity Rygi i jego poprzedników podziękowania za legendarnych kapłanów Mickiewiczów i bpa Jana Purwińskiego, którzy jeszcze w czasach radzieckich poświęcili całe swoje życie służeniu Bogu na Ukrainie. Abp Malczuk podziękował też karmelitom na czele z przełożonym o. Rafałem Myszkowskim za zorganizowanie uroczystości.

Na odpust do Berdyczowa przybyli przedstawiciele władz lokalnych i obwodowych oraz korpusu dyplomatycznego, w tym kierownik Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Krzysztof Rosiński z małżonką i ambasador Japonii na Ukrainie Shigeki Sumi z małżonką.

Obecny na uroczystości poseł na Sejm RP Jan Dziedziczak w wywiadzie dla Polskiego Radia Berdyczów zaznaczył, że Matka Boska Berdyczowska jest Królową szkaplerza i Ukrainy. „Trzeba pamiętać, że te ziemie są miejscem wspólnego zgodnego życia Polaków i Ukraińców. Modlimy się o to, żeby agresor rosyjski zostawił w spokoju Ukrainę. Jednocześnie bardzo proszę Polaków na Ukrainie dbać o nasze korzenie, o polskość. To jest działanie kultywujące dzieło naszych przodków, żeby praca naszych dziadów i ojców nie poszła na marne. To realizacja dekalogu – czcij ojca swego i matkę swoją. Rozmawiajmy ze sobą po polsku, uczmy nasze dzieci polskiego i prośmy naszych kapłanów o liturgię w języku polskim”.

Na zakończenie mszy metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki odczytał i odnowił akt poświęcenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

To, że Berdyczowska Madonna słyszy modlitwy wiernych, udowadnia i potwierdza przykład Haliny Kuriaty z Jemilczyna na Żytomierszczyźnie. Pani Halina chorowała i nawet przeżyła kliniczną śmierć, po której… zaczęła malować! Stał się prawdziwy cud! Na znak wdzięczności Halina namalowała dla kościoła w Jemilczynie wielki obraz – kopię obrazu Matki Bożej Berdyczowskiej. Ten właśnie obraz został poświęcony na ołtarzu przez abpa Piotra Malczuka podczas tegorocznej uroczystości w Berdyczowie.

Jerzy Sokalski
prezes „Polskiego Radia Berdyczów”
Tekst ukazał się w nr 14-15 (234-235) 14–27 sierpnia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X