VIII Dni Kultury Polskiej w Nowym Rozdole

28 sierpnia po raz ósmy w Nowym Rozdole odbyły się Dni Kultury Polskiej, zorganizowane przez Towarzystwo Pomocy Polakom „Wielkie Serce”. Obchody były współfinansowane ze środków otrzymanych z kancelarii Senatu RP  w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Dni Kultury Polskiej rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w pobliskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach podczas której minutą ciszy uczczono pamięć wolontariusza Wołodymyra Szerud’ko, który zginął na wschodzie Ukrainy w strefie ATO.

{youtube}B5xStZ3Ec7c{/youtube}

Zaplanowane wcześniej obchody w Miejskim Domu Kultury przeniesiono do siedziby towarzystwa. W obchodach udział wzięli  liczni goście z Polski i Ukrainy. Obecni byli konsul Marian Orlikowski z konsulatu RP we Lwowie, Anita Staszkiewicz ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prezes FOPnU Emilia Chmielowa, przedstawiciele urzędu miasta Łowicza, powiatu Grodzickiego, Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im.Tadeusza Goniewicza, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Poznania i in. Swoją obecnością zaszczyciła Pani Maria Mirecka-Loryś, która w tym roku ukończyła 100 lat. Pani Maria jest znaną działaczką konspiracji w czasach II wojny światowej, działaczką polonijną, zaangażowaną szczególnie w pomoc dla Polaków na wschodzie. Specjalnie na uroczystości przyjechali polski aktor teatralny i filmowy Stanisław Górka, a także redaktor „Lwowskiej Fali” Danuta Skalska z Radia Katowice.

W koncercie udział wzięła  młodzież i seniorzy z Towarzystwa „Wiekie Serce”, uczniowie miejscowej polskiej szkoły im. Karoliny Lanckorońskiej, orkiestra dęta z Łowicza, a także „Kapela Drewutnia” z Lublina.

Anna Gordijewska
{gallery}gallery/2016/dni_kultury_nowy_rozdol{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X