V Wiosna Teatralna we Lwowie

V Wiosna Teatralna we Lwowie

Jubileuszowa, piąta edycja Wiosny Teatralnej we Lwowie odbywa się w ramach obchodzonego w Polsce oraz za granicą Roku Teatru Polskiego.

W 2015 roku przypada wiele ważnych rocznic związanych z historią polskiego teatru: 250 lat istnienia Teatru Narodowego, a także dwie rocznice urodzin wybitnych twórców teatralnych: 130 rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” i 100. Tadeusza Kantora. Z tej okazji do Lwowa przyjadą artyści z Czech, Polski i Ukrainy, którzy pokażą sześć wyjątkowych spektakli (pięć dla dorosłych i jeden dla dzieci). Impreza odbędzie się w dniach 23-27 kwietnia w lwowskich teatrach: Teatrze Narodowym im. M. Zańkowieckiej, Teatrze im. Ł. Kurbasa, Teatrze Młodego Widza, Teatrze Lalek oraz Obwodowym Domu Nauczyciela.

Festiwal otworzy znany lwowskiej publiczności Zespół Teatralny z Wędryni brawurową komedią o mieszkańcach zwariowanego domu (POCZTÓWKI Z EUROPY). Próbują oni zmierzyć się z niełatwymi problemami śmierci i starości, z czego wynika seria niesamowitych zdarzeń podszytych absurdalnym humorem. Drugi dzień festiwalu będzie poświęcony osobie Stanisława Ignacego Witkiewicza. Teatr-studio „HaRmYdEr” z Łucka pokaże eksperymentalne dzieło „Witkacy jest / Witkacego nie ma” – oparte na życiu i twórczości niesamowitego polskiego artysty i mistyfikatora. Spektakl odbędzie się w języku ukraińskim.

W sobotę 24 kwietnia swoje święto będą mieli najmłodsi widzowie – w Lwowskim Obwodowym Teatrze Lalek wystąpi Scena Lalek „Bajka” z czeskiej Ostrawy ze spektaklem „O kiju samobiju”. Dzieci w wieku od 3 do 12 lat obejrzą zabawną historię na podstawie bajki braci Grimm i K. J. Erbena, a następnie wezmą udział w mini-warsztatach przygotowanych przez aktorów. Tego samego dnia, dorośli będą mogli obejrzeć nowatorski monodram wybitnego polskiego aktora Cezarego Morawskiego (znanego z licznych ról filmowych, teatralnych oraz serialowych). Spektakl pod tytułem „Jestem wiec myślę…” to groteskowa, podszyta absurdalnym humorem opowieść o małpie, która postanawia się uczłowieczyć. Bazująca na opowiadaniu Franza Kafki historia w intrygujący sposób ukazuje mechanizm dostosowania za wszelką cenę, aż do zatracenia własnej osobowości. Za pomocą wielu komicznych, nieprawdopodobnych, ale i gorzkich w swojej wymowie sytuacji, Cezary Morawski zadaje pytanie o sens bycia człowiekiem. Podczas Wiosny Teatralnej nie może zabraknąć Polskiego Teatru Ludowego – tym razem lwowscy artyści zaprezentują sztukę „Hipnoza” Antoniego Cwojdzińskiego. Autor w lekki i nieco prześmiewczy sposób podejmuje modny przed wojną motyw teorii naukowych przedstawiając zabawne perypetie pary bohaterów spotykających się w gabinecie znanego hipnoterapeuty. W trakcie seansów hipnotycznych, nie koniecznie udanych, ulegają wzajemnej fascynacji, którą początkowo próbują dość skutecznie ukrywać za parawanem docinków i uszczypliwości. Jednak wszystko kończy się tak, jak na liryczną komedię przystało.

Święto polskiego teatru zamknie monodram młodej polskiej artystki i lalkarki Anny Skubik pod tytułem „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich”. Spektakl wprowadzając technikę lalki żyworękiej (sama Marlena Dietrich jest tutaj lalką), zaskakuje ale też odkrywa wiele podkładów skomplikowanej relacji, jaka istnieje między Marleną a jej opiekunką. Perfekcyjna animacja, zmiany głosu zaskakują nawet wyrafinowanych widzów. Pozwalają uwierzyć iluzji, że na scenie równolegle istnieją dwie aktorki.

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X