V Wiosna Teatralna we Lwowie

V Wiosna Teatralna we Lwowie

Jubileuszowa, piąta edycja Wiosny Teatralnej we Lwowie odbywa się w ramach obchodzonego w Polsce oraz za granicą Roku Teatru Polskiego.

W 2015 roku przypada wiele ważnych rocznic związanych z historią polskiego teatru: 250 lat istnienia Teatru Narodowego, a także dwie rocznice urodzin wybitnych twórców teatralnych: 130 rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” i 100. Tadeusza Kantora. Z tej okazji do Lwowa przyjadą artyści z Czech, Polski i Ukrainy, którzy pokażą sześć wyjątkowych spektakli (pięć dla dorosłych i jeden dla dzieci). Impreza odbędzie się w dniach 23-27 kwietnia w lwowskich teatrach: Teatrze Narodowym im. M. Zańkowieckiej, Teatrze im. Ł. Kurbasa, Teatrze Młodego Widza, Teatrze Lalek oraz Obwodowym Domu Nauczyciela.

Festiwal otworzy znany lwowskiej publiczności Zespół Teatralny z Wędryni brawurową komedią o mieszkańcach zwariowanego domu (POCZTÓWKI Z EUROPY). Próbują oni zmierzyć się z niełatwymi problemami śmierci i starości, z czego wynika seria niesamowitych zdarzeń podszytych absurdalnym humorem. Drugi dzień festiwalu będzie poświęcony osobie Stanisława Ignacego Witkiewicza. Teatr-studio „HaRmYdEr” z Łucka pokaże eksperymentalne dzieło „Witkacy jest / Witkacego nie ma” – oparte na życiu i twórczości niesamowitego polskiego artysty i mistyfikatora. Spektakl odbędzie się w języku ukraińskim.

W sobotę 24 kwietnia swoje święto będą mieli najmłodsi widzowie – w Lwowskim Obwodowym Teatrze Lalek wystąpi Scena Lalek „Bajka” z czeskiej Ostrawy ze spektaklem „O kiju samobiju”. Dzieci w wieku od 3 do 12 lat obejrzą zabawną historię na podstawie bajki braci Grimm i K. J. Erbena, a następnie wezmą udział w mini-warsztatach przygotowanych przez aktorów. Tego samego dnia, dorośli będą mogli obejrzeć nowatorski monodram wybitnego polskiego aktora Cezarego Morawskiego (znanego z licznych ról filmowych, teatralnych oraz serialowych). Spektakl pod tytułem „Jestem wiec myślę…” to groteskowa, podszyta absurdalnym humorem opowieść o małpie, która postanawia się uczłowieczyć. Bazująca na opowiadaniu Franza Kafki historia w intrygujący sposób ukazuje mechanizm dostosowania za wszelką cenę, aż do zatracenia własnej osobowości. Za pomocą wielu komicznych, nieprawdopodobnych, ale i gorzkich w swojej wymowie sytuacji, Cezary Morawski zadaje pytanie o sens bycia człowiekiem. Podczas Wiosny Teatralnej nie może zabraknąć Polskiego Teatru Ludowego – tym razem lwowscy artyści zaprezentują sztukę „Hipnoza” Antoniego Cwojdzińskiego. Autor w lekki i nieco prześmiewczy sposób podejmuje modny przed wojną motyw teorii naukowych przedstawiając zabawne perypetie pary bohaterów spotykających się w gabinecie znanego hipnoterapeuty. W trakcie seansów hipnotycznych, nie koniecznie udanych, ulegają wzajemnej fascynacji, którą początkowo próbują dość skutecznie ukrywać za parawanem docinków i uszczypliwości. Jednak wszystko kończy się tak, jak na liryczną komedię przystało.

Święto polskiego teatru zamknie monodram młodej polskiej artystki i lalkarki Anny Skubik pod tytułem „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich”. Spektakl wprowadzając technikę lalki żyworękiej (sama Marlena Dietrich jest tutaj lalką), zaskakuje ale też odkrywa wiele podkładów skomplikowanej relacji, jaka istnieje między Marleną a jej opiekunką. Perfekcyjna animacja, zmiany głosu zaskakują nawet wyrafinowanych widzów. Pozwalają uwierzyć iluzji, że na scenie równolegle istnieją dwie aktorki.

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X