V Urodziny Radia WNET Paweł Lisicki, red. nacz. tygodnika „Do Rzeczy” (od lewej), Wojciech Jankowski, autor „Programu Wschodniego” Radia Wnet i Krzysztof Skowroński szef i twórca Radia Wnet (Fot. Mirosław Rowicki)

V Urodziny Radia WNET

Gdy kilka dni temu, w drodze do Warszawy, przekraczałem ukraińsko-polską granicę, uwagę młodych polskich celników zwróciła naklejka „Press” za przednią szybą mojego samochodu. Gdy powiedziałem, z którymi mediami współpracuję usłyszałem: Ależ tak – czytamy w Internecie „Kurier Galicyjski” i słuchamy Radia WNET”. To pewnie zna pan samego Krzysztofa Skowrońskiego? – padło kolejne pytanie. Odprawa przebiegła sprawnie. Kontrabandy nie wiozłem.

31 maja, w przemysłowej hali dawnej fabryki wódek „Koneser” przy ul. Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze, przy pięknej, słonecznej pogodzie, odbył się Jarmark Wnet – kolejna, niestandardowa inicjatywa radia, które od pewnego czasu stało się także spółdzielnią. Wśród straganów z warzywami, tradycyjnymi wędlinami, wypiekami, książkami i Bóg jeden wie, czym jeszcze, z polowego studia, stojącego po środku hali Wojciech Jankowski i Piotr Dmitrowicz nadawali na żywo swoje programy – „Program Wschodni” i „Historia Wnet”. Tak świętowano piąte urodziny Radia WNET. Nad wszystkim czuwał twórca radia i jego szef Krzysztof Skowroński. Obecni na jarmarku ludzie, często całymi rodzinami, podchodzili składając życzenia.

Radio WNET to fenomen. Hasło – Media Prawdziwie Publiczne – nie są tu jedynie pustym dźwiękiem. To nie tylko niekonwencjonalna forma, to radio obywatelskie, otwarte na ludzi o swobodnej myśli i otwartych umysłach. Radio – republika wolnych ludzi, połączonych systemem wspólnych, polskich wartości.

„Kurier Galicyjski” współpracuje z Radiem WNET od czterech lat. Od roku 2011 ściśle współpracujemy z „Programem Wschodnim”, a z Wojciechem Jankowskim, jego twórcą, wspólnie tworzymy przeznaczoną dla Polaków i osób znających język polski, audycję „Na polskiej fali”, emitowaną w eterze miejskiego Radia „Weża” w Iwano-Frankiwsku (d. Staniaławowie).

Wkrótce „Poranek Radia Wnet” będzie nadany też ze… Lwowa.

V urodziny. Wypada złożyć życzenia. PLURIMOS ANNOS PRZYJACIELE !

Mirosław Rowicki
Tekst ukazał się w nr 10 za 31 maja – 16 czerwca 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X