V Festiwal Partnerstwa we Lwowie

W dniach 2-4 września we Lwowie odbywa się piąty jubileuszowy Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa”.

„Festiwal Partnerstwa” po raz pierwszy został zorganizowany we wrześniu 2012 roku z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi Polaków i Ukraińców na ścisłą współprace Lwowa i obwodu lwowskiego z polskimi partnerami, która jest przykładem europejskiego dobrosąsiedztwa.

{youtube}efQy2VGx_dY{/youtube}

Tradycyjnie, podczas „Festiwalu Partnerstwa”, pod patronatem Centrum Duszpasterstwa Wojskowego zbierano pieniądze na rzecz pomocy dzieciom żołnierzy, poległych w wojnie na wschodzie Ukrainy.

Oficjalne otwarcie V Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Partnerstwa odbyło się 2 września w podwórku ratusza lwowskiego z udziałem przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, przedstawicieli Lwowskiej Rady Miejskiej i Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej, polskich miast i województw partnerskich Lwowa i obwodu.

– Festiwal Partnerstwa jest organizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie przy współpracy władz miasta i obwodu. Jest bardzo istotne, że zwróciliśmy się do prezydentów miast i marszałków województw w Polsce. Odzew przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Mamy ogromną ilość stoisk i uczestników – powiedział Wiesław Mazur, konsul generalny RP we Lwowie.

Przy Rynku odbyła się wizytacja stoisk organizatorów imprezy oraz poszczególnych województw biorących udział w tegorocznym festiwalu, gdzie można było zapoznać się z ofertą turystyczną i edukacyjną. Swoje kramiki miały województwo mazowieckie, śląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, podkarpackie, miasta Warszawa, Radom, Łódź, Wrocław, Lublin, Rzeszów, Przemyśl i inne.

Po raz pierwszy wzięli też udział w festiwalu przedstawiciele lotniska w Radomiu, skąd kilka miesięcy temu otworzono loty ze Lwowa do Polski. Lotniska w Rzeszowie i Lwowie prezentowały również nowe możliwości dla mieszkańców Lwowa i Ukrainy dla zwiedzania miast Europy i świata.

Przy ulicy Halickiej, obok katedry lwowskiej została otwarta wystawa prezentująca Kaplicę Trójcy Świętej w Zamku Lubelskim, która jest jedną z najcenniejszych pamiątek o znaczeniu międzynarodowym, miejsce spotkań dwóch kultur – Łacińskiego Zachodu i Bizantyjskiego Wschodu.

„Muzeum Lubelskie rozpoczęło współpracę z Muzeum Historii we Lwowie. Pierwszym efektem naszej współpracy jest wystawa, którą przez najbliższe dwa tygodnie lwowiacy oraz turyści będą mogli oglądać przed katedrą łacińską – powiedziała dr Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor Muzeum Lubelskiego w Lublinie. – Ta wystawa to tak naprawdę przywiezienie fresków bizantyjsko-ruskich do Lwowa. To dosyć ciekawe, że Lublin przywozi kulturę wschodu na wschód. Ale to świadczy o naszym wspólnym dziedzictwie kulturowym i o tym co nas tak naprawdę ze sobą łączy”.

W ramach festiwalu odbyło się również „Forum Partnerstwa”, podczas którego władze Lwowa i obwodu lwowskiego oraz delegacje polskich miast i województw partnerskich rozmawiali o nowoczesnych metodach promocji miast i regionów, kształtowaniu przestrzeni publicznych, budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w miastach i regionach. Głównym tematem była decentralizacja czyli wdrażanie reformy administracyjnej na Ukrainie.

– Chcemy podzielić się doświadczeniami, które Polska ma w obszarze przyjmowania pomocy od Unii Europejskiej, pokazać jak funkcjonuje samorząd województwa podkarpackiego, samorządy powiatowe i gminne. Myślę, że Ukraina stojąca przed reformą samorządową, przed decentralizacją powinna z tych doświadczeń skorzystać. Jesteśmy pewnym przykładem, kulturowo bardzo podobni. Wiele lat współpracy na pewno ułatwia ten przekaz – podkreślił Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Program kulturalny tegorocznego Festiwalu Partnerstwa jest bardzo obfity. Na scenie podwórka ratusza miejskiego można posłuchać muzyki w wykonaniu zespołów z różnych polskich miast i regionów (Zagan Acoustic (woj. Pomorskie), Hoszpital (woj. Wielkopolskie), PabloPavo i Ludziki (Warszawa), SERENCZA (woj. Małopolskie), Strefa 50 (woj. Podkarpackie), Mohipisian (Lublin), Trio- X (Przemyśl), a także lwowski zespół Hycz Orkestra.

Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2016/5_festiwal_partnerstwa{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X