Otwarcie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój

6 września w Krynicy-Zdrój rozpoczęło się XXVI Forum Ekonomiczne. Jest to największe i najważniejsze spotkanie liderów świata polityki, biznesu, kultury i mediów w Europie Środkowo-Wschodniej. Tematem przewodnim tegorocznych obrad jest „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”

„Stabilna gospodarka w niestabilnych czasach” było tematem przewodnim inauguracyjnej sesji plenarnej tegorocznego forum. Moderatorem spotkania był Peter Stracar, Dyrektor Regionalny na Europę Środkowo–Wschodnią. Uczestnikami – Vytenis Andriukaitis, Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE, Mateusz Morawiecki, wicepremier, Minister Rozwoju Polski, Książę Michael von Liechtenstein, założyciel i prezes Geopolitical Intelligence Services AG, Caroline Atkinson, wiceprezes globalnej polityki publicznej Google, Filip Thon, Prezes Zarządu innogyPolska S.A.

{youtube}VjO2A4puHSo{/youtube}

Paneliści dyskutowali na temat jak w czasach niepokoju i niepewności w Europie i świecie wzmacniać państwową gospodarkę oraz prywatne przedsiębiorstwa.

Wydarzeniem forum była debata „Europa Środkowa i Wschodnia – czy może mówić jednym głosem?”, w której wzięli udział Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Bohuslav Sobotka, Premier Czech, Viktor Orban, Premier Węgier, Robert Fico, Premier Słowacji oraz Wołodymyr Hrojsman, Premier Ukrainy. Panel moderował Jacek Kurski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

Podczas panelu dyskusyjnego premierzy pięciu państw mówili o recepcie Grupy Wyszehradzkiej na Unię Europejską i jej stosunek do Ukrainy.

– Chcemy wziąć odpowiedzialność za przyszłość UE, która żeby przetrwać musi być silniejsza, to znaczy musi się zreformować. Trzeba wyciągnąć wnioski z Brexitu i wprowadzić reformy – powiedziała Beata Szydło.

– Dla państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy są w tej chwili w awangardzie rozwoju europejskiego, niewątpliwie to jest ten czas kiedy chcemy wziąć odpowiedzialność za przetrwanie i rozwój UE, ale też chcemy pokazać Europie co trzeba robić żeby się rozwijać tak jak my to robimy – podsumowała premier Polski.

Wołodymyr Hrojsman zaznaczył, że Ukraina nadal ma europejskie aspiracje i pragnie być w Unii Europejskiej. „Nasz kierunek się nie zmienił, chociaż UE ma przed sobą ogromne wyzwania. Głęboko wierzę, że te zagrożenia jakie są dzisiaj jeszcze bardziej wzmocnią UE” – mówił na Forum Ekonomicznym w Krynicy premier Ukrainy.

Beata Szydło podkreśliła, że Polska chce wspierać Ukrainę w jej dążeniach, by stać się pełnoprawnym członkiem UE.

– Dzisiaj pomoc Ukrainie potrzebna na tyle, na ile Ukraina jest potrzebna UE. Na przykładzie Ukrainy my możemy powstrzymać agresora. Możemy pokazać, że niemożliwie jest we współczesnym świecie robić to co robi Rosja. Dlatego nasza pozycja musi być wspólną – podsumował Wołodymyr Hrojsman.

Premier Ukrainy zapewnił, że Ukraina jest otwarta na pogłębienie współpracy z Grupą Wyszehradzką, jak i całą Unią Europejską.

W ciągu trzech dni trwania forum zaplanowano ponad 150 paneli dyskusyjnych, wykładów i debat, w których weźmie udział ponad 3,5 tys. uczestników. Goście forum m.in. podsumują szczyt NATO w Warszawie, odpowiedzą na pytania związane z przyszłością UE po Brexicie, przyjrzą się współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej, skomentują bieżącą sytuację na Ukrainie, a także omówią przyszłość stosunków Polski z Rosją.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, zaś obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy swoich branż. Głównym partnerem Forum Ekonomicznego jest Województwo Małopolskie.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/forum_ekonomiczne_krynica{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X