Spotkania Dunajowskie – 2016

Temat „Antropologia – nadzieje i zagrożenia dla człowieka w czasach współczesnych” zgromadził duchowieństwo, naukowców, działaczy kultury, artystów z Polski i Ukrainy, którzy uczestniczyli w dorocznych Spotkaniach Dunajowskich.

Odbyły się one 3 września w Dunajowie koło Przemyślan w obwodzie lwowskim. Po 540 latach, ongiś ważne tam spotkania ludzi kultury Europy Środkowo-Wschodniej, w 2014 r. pod patronatem arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego zostały odnowione przez miejscową parafię łacińską i pochodzących stąd Polaków, którzy po II wojnie światowej zmuszeni byli wyjechać na Śląsk.

Po mszy św., której przewodniczył ks. Wiktor Stachów z Kamionki-Buskiej, wszyscy zgromadzili się na placu przed plebanią. Administrator parafii ks. Józef Kuc przypomniał, że w XVI w. Dunajów był miasteczkiem i znajdowała się tam letnia rezydencja arcybiskupów lwowskich. Niestety, z dóbr materialnych tych czasów pozostał jedynie kościół św. Stanisława oraz część zamku. Przetrwała również pamięć o słynnym arcybiskupie lwowskim Grzegorzu z Sanoka, który rezydował w Dunajowie i uczynił tam pierwszy na ziemiach polskich ośrodek humanizmu renesansowego. Około 1470 roku tu znalazł schronienie włoski humanista Filip Kallimach. W tym roku władze jego rodzinnego miasta San Gimignano we Włoszech objęli patronat nad Trzecimi Spotkaniami Dunajowskimi.

Uczestników III Spotkań Dunajowskich przywitał pochodzący z tej wsi rektor Politechniki Lwowskiej prof. Jurij Bobało. W obecności ludności wiejskiej wygłoszono referaty po polsku i po ukraińsku bez tłumaczenia. Na podwórku kościelnym malarze przedstawili obrazy świętych i postaci historycznych. Również znana ukraińska pisarka i badaczka miasteczek galicyjskich Halina Pahutiak razem z dziećmi dunajowskimi zaprezentowała wystawę fotograficzną. Brzmiała też muzyka sakralna w wykonaniu gości ze Lwowa.

– To nie jest zwykła międzynarodowa konferencja naukowa – powiedział doc. Zynowij Timenyk z Politechniki Lwowskiej. – Tutaj spotkałem naprawdę szczery dialog międzywyznaniowy. Jeżeli by rozpowszechnić takie przedsięwzięcie na Ukrainie oraz w Polsce, to moim zdaniem porozumienie ukraińsko-polskie może rzeczywiście rozwijać się intensywnie i w sposób naturalny.

– Również nasi wierni, starsi i młodzież chętnie odbierają otwartość Spotkań Dunajowskich, które budują prawdziwą przyjaźń między Ukraińcami i Polakami – powiedział o. Roman Czopań, proboszcz parafii greckokatolickiej w Dunajowie.

– Kiedy zapraszam ludzi, a to szczególnie wykładowców uczelni wyższych, nigdy nie pytam jakiego są wyznania czy narodowości, bo nie zawsze jest to najważniejsze – zaznaczył ks. Józef Kuc. – Chcemy zawsze przedstawić konkretny temat, który oni powinni przygotować.

– Są bardzo dobre wystąpienia, bo jest nadal embargo na tematy polityczne i wszyscy się do tego dostosowali – dodał pomysłodawca odnowienia Spotkań Dunajowskich Bronisław MJ Kamiński, historyk, ekonomista, redaktor naczelny „Almanachu Kudowskiego” i koordynator Międzynarodowego Ruchu Domowych Muzeów z Polski. – Podstawą, fundamentem jest chrześcijaństwo. Ono pozwala się nam wszystkim porozumieć. Główna jest Ewangelia, kazanie na górze.

Bronisław MJ Kamiński dodał, że przygotowywany jest projekt Szlaku Kallimacha Dunajów – San Gimignano polegający na tym, że młodzież dunajowskiej szkoły średniej będzie realizować każdego roku odpowiedni roczny program kończący się wyjazdem autokarem na trasę Dunajów – San Gimignano (przez Sanok, Kraków, Pragę, Wiedeń, Wenecję, Florencję, Rzym do San Gimigano).

Z okazji tak świetnego Patronatu Honorowego, państwo Grażyna i Bronisław Kamińscy ufundowali obraz patronki San Gimignano Św. Finy wykonany w Kudowie przez malarza Iwana Malińskiego na podstawie fresku Domenico Ghirlandaio z XV wieku. Obraz ten został zaprezentowany podczas tegorocznych Spotkań Dunajowskich. Następnie będzie ulokowany na stałe w kościele dunajowskim. Autorem jednego z żywotów św. Finy był m.in. Kallimach.

Zdaniem pana Kamińskiego taki dar z pewnością przybliży Dunajów i San Gimignano, ułatwi ich wzajemne kontakty dla dobra wędrującej młodzieży dunajowieckiej. To już czwarty obraz darowany przez państwo Kamińskich z Kudowy-Zdroju dla Dunajowa. Poprzednie obrazy postaci historycznych Grzegorza z Sanoka, Filippo Buonaccorsiego (Kallimacha) i Jana z Rzeszowa Rzeszowskiego towarzyszą dorocznym Spotkaniom Dunajowskim, przypominają wielkie dziedzictwo historyczne tej miejscowości, która była drugim po Krakowie ośrodkiem Renesansu w ówczesnej Rzeczypospolitej.

Dzięki sponsorom i ofiarodawcom, głównie z Polski, już wydano dwie książki materiałów poprzednich Spotkań Dunajowskich. – Niedługo ukaże się trzecia – zapewnił ks. Józef Kuc.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/spotkaniadunajowskie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X