Pierwsze Forum Polonijne w Krynicy

„Witam państwa w domu” – tymi słowami przywitał przedstawicieli Polonii i Polaków z całego świata Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podczas Pierwszego Forum Polonijnego zorganizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Organizator spotkania wyraził nadzieję, że takie spotkania będą miały miejsce co roku w Krynicy-Zdroju.

W otwierającym forum panelu dyskusyjnym „Polityka państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą” wzięli udział także Adam Kwiatkowski, Szef Gabinetu Prezydenta RP, Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Jan Cytowski, przewodniczący Rady Polonii Świata, Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Tadeusz Adam Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Tomasz Pustówka, wiceprezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Moderatorem spotkania była Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak, dyrektor TVP Polonia.

{youtube}fIC6b0jniic{/youtube}

– Chcemy angażować przedstawicieli Polonii do ważnych wydarzeń w Polsce, bo Polacy za granicą to nasz skarb, to blisko 20 milionów osób, czyli ogromny potencjał – powiedział na rozpoczęcie Marszałek Senatu RP.

Szef Gabinetu Prezydenta Adam Kwiatkowski podkreślił, że zaproszenie przedstawicieli Polonii do Krynicy na Forum to przełomowe wydarzenie. – Chodzi o to, żebyśmy razem budowali siłę Polski, byśmy byli z niej dumni i mogli wzajemnie na siebie liczyć. Są nam potrzebni Rodacy, którzy są dobrze zorganizowani oraz widziani przez te państwa w których mieszkają na co dzień – zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP podkreślił, że Polonia i Polacy za granicą są niezastąpionym partnerem w promowaniu Polski na świecie. – Nam zależy na tym, byśmy się wspólnie angażowali w te najważniejsze rzeczy jakie możemy zrobić dla Polski, czyli obronę dobrego imienia Polski, realnie realizowaną dyplomację historyczną, pozytywny lobbing ba rzecz interesów Polski. Tego my nie zrobimy sami, bo to wy jesteście kluczowym naszym partnerem – podsumował Sekretarz Stanu MSZ RP.

Duża część panelu dyskusyjnego została poświęcona edukacji i szkolnictwie poza granicami kraju. – Najważniejszym naszym zadaniem jako Polaków za granicą jest przekazanie polskości następnym pokoleniom. To jest najważniejszy priorytet naszej wspólnej polityki polonijnej – zaznaczył Jan Dziedziczak.

Jan Cytowski, przewodniczący Rady Polonii Świata powiedział, że Forum Polonijne otwiera nowy rozdział w relacjach Polska-Polonia. Podkreślił, że celem każdej organizacji polonijnej jest podtrzymywanie polskości, a jej najistotniejszym elementem jest język polski.

Paneliści również dyskutowali na temat budowania wizerunku Polski za granicą, konieczności budowy elit polskich w krajach zamieszkania, ochrony polskiego dziedzictwa narodowego i inne.

Podczas Pierwszego Forum Polonijnego w Krynicy Polaków z Ukrainy reprezentowali Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Jerzy Wójcicki, prezes organizacji polskiej „Kresowiacy” i redaktor naczelny gazety „Słowo Polskie” w Winnicy, oraz Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/forum_polonijne_krynica{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X