Stanisław Lem powraca do Lwowa

Stanisław Lem powraca do Lwowa

13-18 września br. w ramach 23 Forum Wydawców we Lwowie odbywa się festiwal „Miasto Lema”, którym uświetni się 95 rocznicę urodzin Stanisława Lema.

Z Ideą takiej imprezy we Lwowie wystąpił znany polski intelektualista, były dyrektor Instytutu Książki w Krakowie i wielki miłośnik twórczości Lema Grzegorz Gauden oraz dyrektor literackiej części programu „Europejska stolica kultury Wrocław 2016” Ireneusz Grin.

– Celem festiwalu jest poszukiwanie miejsc na mapie współczesnego Lwowa i rozpropagowanie twórczości Lema wśród ukraińskich czytelników, a także dyskusja o współczesnej kulturze i literaturze poprzez pryzmę twórczości Lema – mówi kuratorka festiwalu „Miasto Lema”, poetka Galina Kruk.

Program festiwalu proponuje interesujące prezentacje nie jedynie dla miłośników twórczości wielkiego fantasty, naukowców czy fanów cyberkultury i futurologii, ale również dla tych, kto poszukuje związków pomiędzy przeszłością i przyszłością lub po prostu chce ciekawie spędzić czas. W programie festiwalu jest cykl imprez literackich, seminarium naukowe, pokaz filmu o Stanisławie Lemie oraz wirtualne i realne wędrówki po lwowskich miejscach Stanisława Lema. Na festiwal do Lwowa zawitają goście z Ukrainy, Polski, Serbii, Kanady, Rosji i Białorusi.

– Nieraz działacze kultury i działacze społeczni biorą się za zadanie, które nie są im pod siłę. A jednak odważnie idą naprzód. Jak w tym wypadku, gdy organizujemy pierwszy festiwal Stanisława Lema we Lwowie. Chcemy przywrócić go miastu. Tu się urodził i spędził młodość, ale od chwili wyjazdu już nigdy do Lwowa nie wracał. Uważam, że w 10 lat po śmierci przyszła pora wrócić mu do nas – powiedziała Galina Kruk.

– Chcielibyśmy, aby Lem zagościł we Lwowie na stałe. Pomysł należy do Grzegorza Gaudena. Pojawił się z tym pomysłem we Lwowie i we Wrocławiu – „europejskim mieście kultury”. Jest to nasza pierwsza propozycja i nisko kłaniam się wszystkim organizatorom, że podjęli ten temat. Bardzo się cieszę, że prapremiera światowa filmu dokumentalnego „Autor Solarisa” w reżyserii Borysa Lankosza odbędzie się właśnie podczas tego festiwalu we Lwowie – zaznaczył Ireneusz Grin, polski pisarz, fotograf, wydawca, menedżer kultury.

– Jednym z punktów festiwalu jest seminarium naukowe o twórczości literackiej Stanisława Lema. Pierwsze jego utwory są niezwykle realistyczne. Jednak przez cenzurę, z którą się zetknął, zmienia taktykę i tak powstają powieści fantastyczne. To właśnie w taki sposób pragnął kształcić swego czytelnika i w taki sposób tworzyć mądrego czytelnika, rozumiejącego ograniczenia stawiane człowiekowi. Takie podejście do jego twórczości odkrywa nam ją na nowo. Nasze seminarium poświęcone będzie właśnie takiemu nowemu podejściu do spuścizny wielkiego pisarza, nie tylko fantasty – podkreśliła Iryna Starowojt, literaturoznawczyni, tłumaczka i kuratorka seminarium literackiego „Między dwoma Lewiatanami”.

Krzysztof Szymanski, Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X