Ustanówmy Krzyż Wschodni

Ustanówmy Krzyż Wschodni

W tym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekt ustawy „O ustanowieniu Krzyża Wschodniego”. – Będzie to odznaczenie nadawane osobom, które niosły pomoc Polakom na Wschodzie, prześladowanym ze względu na ich narodowość w latach 1937–1959 – pisze Jarosław Kaczyński w Tygodniku „Sieci”.

Zło, którego doświadczył nasz naród w XX w., zostało wywołane przez niemiecki i rosyjski totalitaryzm – miało brunatno-czerwone barwy. Ale Polacy na Wschodzie padali także ofiarą innych zbrodni, których sprawcami byli zamieszkujący z nami od wieków pod wspólnym niebem sąsiedzi.

– To zło miało charakter prywatny, przychodziło nie ze strony odległej, lecz jakże często od znajomego. Było niemal „rodzinne”, a przez to wyjątkowo bolesne. Takie było właśnie ludobójstwo Polaków na Wołyniu, którego 70. rocznicę właśnie wspominamy – przypomina Jarosław Kaczyński.

– Wnoszony projekt ustawy „O ustanowieniu Krzyża Wschodniego” łączy w sobie perspektywę polityczno-historyczną z imperatywem moralnym. Ci, którym ma on być przyznawany, obronili postawę chrześcijańską w pogańskich czasach. Wybrali miłość bliźniego, pomoc bezbronnemu, solidarność z prześladowanymi… Takie osoby i dokonane przez nie wybory powinny być drogowskazem pojednania i fundamentem historycznego porozumienia z naszymi sąsiadami, bez którego niemożliwa jest realizacja skutecznej polskiej polityki wschodniej – pisze prezes PiS.

Źródło: wpolityce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X