Uroczysty koncert „Niepodległa” w Filharmonii Lwowskiej

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego” i „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Część zasadnicza rozpoczęła się kolejnym hymnem – pieśnią rycerską „Bogurodzica”. Zebrani stali po raz trzeci tego wieczoru.

Krzesimir Dębski opracował „Bogurodzicę”, zapisaną przez Juliana Ursyna Niemcewicza, tak jak śpiewali ją zakonnicy w Gnieźnie na początku XIX wieku. Wtedy nie potrafiono odczytywać średniowiecznego pisma muzycznego. Julian Ursyn Niemcewicz zapisał, jak księża, zakonnicy zmieniali „Bogurodzicę”, dodawali, a czasem coś knocili. On zapisał to skwapliwie.

Zagrano tego wieczoru jeszcze między innymi kompozycję Ignacego Jana Paderewskiego, Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza, w którym na akordeonie brawurowo zagrał prof. Klaudiusz Baran. Przy fortepianie była dyrektor artystyczna festiwalu Mariana Humecka. Na zakończenie wieczoru na fortepianie zagrał również mistrz wieczoru – Krzesimir Dębski, który okazał się nie tylko znakomitym dyrygentem i wirtuozem, ale i osobą o niezwykłym poczuciu humoru.

Adam Bala, dyrektor Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego, zaznaczył, że celowo festiwal był zaplanowany tak, by zakończyć go w Dniu Niepodległości: – Jesteśmy szczęśliwi, że w tym pięknym dniu, kiedy co roku świętujemy odzyskanie niepodległości, kończymy nasz festiwal. Jesteśmy szczęśliwi, że była tak ogromna liczba widzów. Dzisiejszy koncert był niezwykle ciepło przyjęty – powiedział.

Fot. Wojciech Jankowski
{gallery}gallery/2019/paderewski_debski{/gallery}

Współorganizatorem wydarzenia był Konsulat Generalny RP we Lwowie. Przed koncertem otwarto wystawę przygotowaną przez warszawski Dom Spotkań z Historią zatytułowaną „Paderewski”.

Krzesimir Dębski uważa, że Ignacy Jan Paderewski jest znany w Polsce jako wielki kompozytor, ale wciąż nie poznany jako lobbysta Polski przed i w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu. Do tej pory Polacy nie wiedzą, że on wydał prawie cały swój majątek dla odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dyrektor Adam Bala zapowiada kolejne atrakcje w Polsce i we Lwowie w roku 2020, ponieważ będzie to rok św. Jana Pawła II w związku ze stuleciem urodzin polskiego papieża.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X