Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

W ciągu dnia studentki miały za zadanie przygotować po dwie lub trzy prace wykonane w dowolnej technice – olej, grafika. Był to piąty oficjalny plener – mówi wykładowczyni Anna Korżewa. – Wcześniej podobne trzy wyjazdy zostały zorganizowane do Sokołówki, dawniej Sieniawy (woj. lwowskie, pow. żydaczowski), gdzie studentki miały możliwość przedstawić swoje obrazy zrujnowanego kościoła pw. Św. Trójcy z końca XVI wieku, którego fundatorami – podobnie jak w Buszczu – była rodzina Sieniawskich, wywodząca się z tej miejscowości. Kolejny plener odbył się w Dunajowie (woj. lwowskie, pow. przemyślański) gdzie znajduje się XVI-wieczny kościół pw. św. Stanisława biskupa i męczennika. Takie kościoły są najciekawsze, przyciągają swoją historią i architekturą.

Anna Korżewa z wykształcenia jest historykiem sztuki. Od czterech lat pracuje jako wykładowca we Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza i od dwóch lat prowadzi wykłady z historii sztuki dla alumnów Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie – Brzuchowicach. Jest także prezesem organizacji społecznej „ContrForce” (https://www.facebook.com/NGO.ContrForce/), która działa w kierunku popularyzacji zabytków na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich, jak również prowadzi projekt we Lwowie pt. „Duma Miasta”, w którym wyświetlane są na bilboardach i citylightach miasta postacie znane w całym świecie, ściśle związane ze Lwowem poprzez swoje odkrycia naukowe, działalność kulturalną, a są zapomniane dla dzisiejszego środowiska lwowiaków, szczególnie młodego pokolenia.

– Dzięki otwartości ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, w pomieszczeniach Kurii Metropolitalnej we Lwowie, udało się przedstawić dwie wystawy studenckich prac z Sokołówki i Dunajowa. Wystawę przy dużym udziale duchowieństwa, profesorów, artystów i dziennikarzy otwierał sam ks. abp Mieczysław Mokrzycki – mówi pani Anna. – Po przeprowadzonym plenerze w Buszczu studentki będą miały sporo czasu, aby jeszcze popracować nad swoimi obrazami. W następnym roku planujemy otworzyć kolejną wystawę w kurii we Lwowie, gdzie będzie możliwość w ciągu kilku miesięcy obejrzeć i podziwiać piękno dzieł, wykonanych przez młodych ludzi, którzy zdobywają umiejętności, upewniając się w swoich możliwościach, by odważnie wykonywać w przyszłości swój zawód.

– Bardzo dziękujemy w imieniu organizacji społecznej „ContrForce”, w imieniu wykładowców, studentek biorących udział w plenerze w Buszczu, wszystkim dobrodziejom tego pięknego wyjazdu. Księdzu Andrzejowi Reminciowi (administratorowi parafii w Buszczu) – za gościnne przyjęcie i obiad, ks. Józefowi Kucowi (administratorowi parafii w Pomorzanach i Dunajowie) za zorganizowanie transportu studentek do Buszcza i towarzyszenie nam w naszym dziele oraz ks. Stanisławowi Żakowi ze Stanów Zjednoczonych, dla którego Buszcze jest najbliżej jego kapłańskiego serca – za dobroć, otwartość i ofiarność– powiedziała Anna Korżewa.

Niech Dobry Bóg za wszystko wynagrodzi wszystkim zaangażowanym w dzieło odrodzenia parafii Buszcze!

ks. Józef Kuc
proboszcz parafii w Dunajowie
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/buszcze_wystawa{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X