Uroczystości jubileuszowe w Operze Lwowskiej

W bieżącym roku 14 organizacji, skupiających Polaków we Lwowie i na Ziemi Lwowskiej, obchodziło swe jubileusze. Dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wszystkich jubilatów uroczyście uczczono 22 listopada wielka galą we Lwowskiej Operze.

Najstarszy jubileusz, swoje 110-lecie, obchodził Lwowski Klub Sportowy Pogoń – chluba międzywojennego Lwowa, czterokrotny mistrz Polski w piłce nożnej, kolejnym jubilatem była szkoła średnia z polskim językiem wykładowym nr 24 im. Marii Konopnickiej, obchodząca swoje 70-lecie. Następnie swoje już skromniejsze jubileusze obchodziły organizacje, które powstały po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, gdy możliwe już było oficjalne zakładanie organizacji przez mniejszości narodowe. Swoje 25-lecie obchodziły: chór „Echo, zespół pieśni i tańca „Lwowiacy”, i oddziały Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościskach, Drohobyczu i Samborze; 20-lecie obchodziły polskie grupy przedszkolne we Lwowie, Uniwersytet III wieku, Towarzystwo kultury polskiej „Zgoda” w Borysławiu, Ruch apostolski „Rodzina Rodzin” i Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi: „najmłodszymi” z 15-letnim stażem działalności byli Kapela „Lwowska Fala” i zespół taneczny „Weseli Lwowiacy” i Towarzystwo Kultury Polskiej w Strzelczyskach.

Wchodzących uczestników imprezy i zaproszonych gości w holu Teatru witały plansze z informacją o jubilatach, grała wojskowa orkiestra dęta i śpiewał młodzieżowy zespół wokalny. Z okazji obchodów jubileuszowych do Lwowa zawitał stały rywal Pogoni, a jednocześnie zaprzyjaźniony z nią Klub Sportowy Polonia z Przemyśla. W meczu rozegranym wcześniej tego dnia „uległ” on Pogoni 9:2 – w taki sposób uhonorował jubileusz lwowskiego klubu.

Uroczysta akademia, przygotowana przez reżysera Polskiego Teatru Ludowego Zbigniewa Chrzanowskiego, rozpoczęła się miłym akcentem: na scenę w towarzystwie dzieci ubranych w ludowe stroje wywołani zostali wszyscy prezesi organizacji-jubilatów, a również konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert i zastępca atache wojskowego, lotniczego i morskiego ambasady RP w Kijowie ppłk Arkadiusz Kobielak. Władze miejskie reprezentował sekretarz Rady miasta Wasyl Pawłuk. Po odegraniu hymnów państwowych Polski i Ukrainy zebrani minutą ciszy uczcili ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie z lat 30. XX wieku. W ten dzień bowiem odbywały się ogólnopaństwowe uroczystości, upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

W krótkich słowach powitania podkreślano znaczenie istnienia i aktywnej działalności organizacji polskich Ziemi Lwowskich, ich działania na rzecz porozumienia pomiędzy narodami Polski i Ukrainy, a również wkład w obecne działania na rzecz europejskiej integracji Ukrainy. Składano serdeczne życzenia dalszej owocnej działalności i kolejnych jubileuszy. Następnie odbyła się uroczystość uhonorowania ponad 40. najbardziej zasłużonych działaczy tych organizacji medalami i odznaczeniami państwowych przyznanymi przez prezydenta RP, ministra oświaty RP, Ministerstwo Obrony RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie. Pełną listę nagrodzonych publikujemy poniżej.

{gallery}gallery/2015/jubileuszopera{/gallery}

Część artystyczną „Rotą” Marii Konopnickiej rozpoczął łączony chór pod batutą Edwarda Kuca, składający się z chóru „Echo”, chóru katedry Lwowskiej im. Jana Pawła II, chóru „Lutnia” i chóru szkolnego. Zespoły taneczne „Weseli Lwowiacy” i „Lwowiacy” zaprezentowali polonez pod muzykę Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Ogromne brawa zebrali najmłodsi uczestnicy – zespół „Mikrusy” z polskiej grupy przedszkola nr 48 we Lwowie. Ich swobodzie na scenie tak wspaniałego teatru i absolutnemu brakowi tremy przed publicznością mogli by pozazdrościć zawodowi artyści. Kolejne numery artystyczne wypełniły zespoły, prezentujące poszczególne towarzystwa. Na zakończenie kabaret „Lwowska Fala” wykonał wiązankę piosenek lwowskich, a piosenkę „Tylko we Lwowie” odśpiewała wspólnie z zespołem cała sala.

Jubileusze… jubileusze. Zakończyły się obchody, a teraz pozostała codzienna rutyna: nauka w szkole, przygotowywanie kolejnych akcji, planów na przyszłość, imprez i nowych programów artystycznych. Dziś już trzeba przygotować się do kolejnych rocznic, aby było z czym wyjść znów na jubileuszową scenę.

Krzysztof Szymański

{youtube}tlBJsc75AQ0{/youtube}

{youtube}PePUEY0ytpE{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X