Modlitwa w lwowskiej katedrze o jedność chrześcijan i o pokój na Ukrainie

Do modlitwy o jedność chrześcijan i o pokój na Ukrainie wezwał o. Sławomir Zieliński OFM Conv, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego archidiecezji lwowskiej, który wieczorem 24 stycznia w katedrze łacińskiej we Lwowie przewodniczył obchodom na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Na znak tego, że wszyscy chrześcijanie są zjednoczeni przez wodę chrztu świętego, biskup pomocniczy lwowski Leon Mały oraz przedstawiciele duchowieństwa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego patriarchatu kijowskiego, Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i zielonoświątkowców wypełnili dzban z wodą chrztu, który został umieszczony przed głównym ołtarzem.

{gallery}gallery/2015/ekumenizm{/gallery}

Następnie rektor Lwowskiej Akademii Teologicznej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego patriarchatu kijowskiego o. Jarosław Oszczudlak, wygłosił modlitwę o jedność chrześcijan. O. Tadeos Geworgian, proboszcz katedry ormiańskiej, powołując się na naukę św. Cyryla Jerozolimskiego, wielkiego doktora Kościoła Wschodniego, życzył wszystkim szczerego podejścia do wspólnej modlitwy. Podczas mszy św. pod przewodnictwem biskupa Leona Małego homilię wygłosił studyta, o. Wasyl, który reprezentował Ukraiński Kościół Greckokatolicki. „Nie tak często gromadzimy się razem na wspólną modlitwę – zauważył kaznodzieja. – Dzisiaj mamy taką niezwykłą modlitwę”. Wezwał obecnych, by przekraczali różne bariery i nieporozumienia. „Dzisiaj św. Jozafat cieszy się z naszej wspólnej modlitwy o świętą jedność” – zaznaczył o. Ignatiusz Moskaluk, ihumen (przeor) klasztoru bazylianów w Czerwonogradzie (byłym Krystynopolu). Reprezentował on swego prowincjała, o. Pantelejmona Sałamachę, który przebywa obecnie na objętym wojną wschodzie Ukrainy.

Na zakończenie odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru młodzieżowego bazyliki metropolitalnej i chóru męskiego zielonoświątkowców.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X