Uroczystości Bożego Ciała we Lwowie przewodniczył abp lubelski Stanisław Budzik

– Niech Chrystus Eucharystyczny, który żyje w waszych sercach posyła was do tego świata, abyście dawali świadectwo o swojej wierze, o swoim przywiązaniu do najpiękniejszych tradycji – życzył arcybiskup Stanisław Budzik uczestnikom uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Lwowie.

Od niedawna uroczystość Bożego Ciała jest obchodzona na Ukrainie w niedzielę. Na zaproszenie arcybiskupa lwowskiego obrządku łacińskiego Mieczysława Mokrzyckiego mszy św. w Bazylice Metropolitalnej Wniebowzięcia NMP oraz procesji ulicami miasta 23 czerwca przewodniczył metropolita lubelski.

Fot. Maria Basza

{gallery}gallery/2019/boze_cialo_lwow_basza{/gallery}

Procesja przeszła od katedry łacińskiej do kościoła św. Marii Magdaleny, zatrzymując się na modlitwie przy czterech ołtarzach, które zostały ustawione przed Bazyliką Wniebowzięcia NMP, figurą Matki Boskiej na placu Maryjnym, w parku im. Iwana Franki i przy głównym wejściu do kościoła św. Marii Magdaleny, w którym nadal oficjalnie znajduje się sala muzyki kameralnej i organowej.

– Ten dom nasi przodkowie przeznaczyli kiedyś na miejsce spotkania z Bogiem, dlatego apelujemy do władz, od których to zależy, aby Bogu oddali to co do Boga należy – powiedział arcybiskup Mokrzycki przed zamkniętym głównym wejściem do kościoła św. Marii Magdaleny i dodał:

– Pan Jezus polecił nam przygotować Wieczernik. Przygotowaliśmy wieczerzę, ale drzwi nie zamknęliśmy z obawy przed Żydami. Uczynili to inni z innych przyczyn. Dlatego tak długo, jak będą sadzali ludzie tyłem do ołtarza Pańskiego, nie spłynie na nich Boże błogosławieństwo. Dlatego wołamy, Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego.

{youtube}bYbewkDrEXY{/youtube}

Arcybiskup Mokrzycki podziękował arcybiskupowi Budzikowi za pomoc i solidarność z Kościołem lwowskim. Wyrazy podziękowania złożył także orkiestrze dętej z Kraczkowej, która od siedmiu już lat przybywa na uroczystości do Lwowa, Bractwu Kurkowemu, chórzystom z katedry lwowskiej i z Polski oraz lwowskim parafiom, które przygotowały ołtarze związane z tematyką Świętej Rodziny, której rok liturgiczny jest poświęcony w Kościele na Ukrainie.

– Dziękuję wam, moi drodzy, za świadectwo wiary, za modlitwę, proszącą o Boże błogosławieństwo na dalsze życie i wzrastanie w wierze – powiedział metropolita lwowski.

Procesje Bożego Ciała odbyły się 23 czerwca także w Kijowie, Żytomierzu i innych miastach Ukrainy.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/boze_cialo_lwow_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X