Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w katedrze lwowskiej fot. Anna Gordijewska / Kurier Galicyjski

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w katedrze lwowskiej

W niedzielę, 15 sierpnia, w bazylice archikatedralnej została odprawiona uroczysta msza święta odpustowa ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – patronki tej świątyni.

fot. Anna Gordijewska / Kurier Galicyjski

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz. W tym dniu obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W uroczystościach wzięli udział żołnierze wojska polskiego stacjonujący na poligonie w Jaworowie koło Lwowa, konsule z konsulatu RP we Lwowie, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji.

Polska historia pokazuje, że najczęściej to wiara jest podstawą męstwa. Nabożeństwo we lwowskiej katedrze odbyło się zarówno ku czci Matki Boskiej, jak i w intencji żołnierzy. Tradycyjnie zostały poświecone wiązanki ziół i owoców. Następnie wokół katedry przeszła procesja z udziałem księży i wiernych.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X