Hołd poległym spoczywającym na Cmentarzu Obrońców Lwowa fot. Anna Gordijewska / Kurier Galicyjski

Hołd poległym spoczywającym na Cmentarzu Obrońców Lwowa

Cmentarz Obrońców Lwowa to dla żołnierzy i patriotów miejsce święte. W dniu Święta Wojska Polskiego hołd bohaterom w tym miejscu oddali żołnierze wojska polskiego stacjonujący na poligonie w Jaworowie, polscy dyplomaci, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji, Polacy ze Lwowa.

fot. Anna Gordijewska / Kurier Galicyjski

Święto Wojska Polskiego rokrocznie obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Była jedną z najważniejszych bitew w historii Europy, w której wojska polskie zatrzymały marsz bolszewików na zachód Europy.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej w bitwie pod Zadwórzem, położonym ponad 30 km od Lwowa, 17 sierpnia 1920 roku 318 ochotników, w tym Orlęta Lwowskie, stoczyło nierówny bój z konnicą Budionnego. Siedmiu z nich łącznie z kapitanem Zajączkowskim zostało pochowanych na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

W Polsce uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego są organizowane od 1992 roku, a na Ukrainie od kilku lat.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X