Uroczystość Bożego Ciała we Lwowie

W niedzielę, 7 czerwca Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie obchodził uroczystość Bożego Ciała.

Eucharystii, koncelebrowanej w archikatedrze lwowskiej, przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

W swojej homilii arcybiskup powiedział, że we wspólnocie Kościoła jest miejsce dla każdego człowieka. Wezwał do zgody i jedności wśród chrześcijan, zachęcał do oddawania czci Jezusowi obecnemu w Eucharystii, przestrzegał przed bałwochwalstwem i pogaństwem:

– Wyjdziemy na ulice naszego miasta, aby ukazać jedność wiary. Potrzebuje jej dzisiaj podzielona Ukraina. Podzielona nie tylko konfliktem zbrojnym, ale i mentalnością patrzenia na siebie. Przejdziemy z Jezusem, aby podzielonemu i pełnemu konfliktów światu ukazać znak jedności wiary i wzajemnego poszanowania, aby nikt w drugim człowieku nie widział wroga, ale brata i siostrę.

Po zakończeniu liturgii wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Tak, jak w latach ubiegłych, pierwszy ołtarz został ustawiony przed archikatedrą, drugi na placu Adama Mickiewicza, obok figury Matki Bożej, dwa pozostałe ołtarze zostały usytuowane w parku Iwana Franki (dawnym Kościuszki). Procesja zakończyła się przed zamkniętym głównym wejściem do niezwróconego jeszcze kościoła św. Marii Magdaleny.

W procesji uczestniczyli księża, siostry zakonne, wierni i dzieci pierwszokomunijne ze wszystkich parafii lwowskich. Przybyli także duchowni Kościoła greckokatolickiego i prawosławnego. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Husowa w Polsce oraz chór im. Jana Pawła z archikatedry lwowskiej.

Maria Basza

{gallery}gallery/2015/bozecialo_lwow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X