Uroczysta gala wręczenia nagród IPN „Semper Fidelis”

Uroczysta gala wręczenia nagród IPN „Semper Fidelis”

8 października 2021 r. o godzinie 12:00 na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszone zostaną nazwiska laureatów oraz wyróżnionych w ramach II i III edycji ustanowionej przez Instytut Pamięci Narodowej Nagrody „Semper Fidelis”, przyznawanej za prowadzenie działalności na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich. W uroczystości wezmą udział prezes IPN dr Karol Nawrocki i zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Z powodu sytuacji epidemicznej w ubiegłym roku nie odbyła się uroczysta gala z udziałem laureatów II edycji. Na konferencji prasowej zostały zaprezentowane jedynie ich sylwetki. Podczas tegorocznej uroczystości statuetki odbiorą nagrodzeni w dwóch edycjach – 2020 i 2021 roku.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją nagrody objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Uroczysta gala będzie transmitowana na kanale IPNtvPL.

Patroni medialni: TVP Polonia, Polskie Radio, Rzeczpospolita, dzieje.pl, wpolityce.pl, Kurier Galicyjski, Kurier Wileński, Kresy24.pl

Czym jest nagroda „Semper Fidelis”?

Zmiana granic po 1945 r. sprawiła, że część wielowiekowego dziedzictwa Rzeczypospolitej znalazła się na terenie obecnej Ukrainy, Białorusi, Litwy. Dawne rubieże po dziś dzień stanowią jednak źródło naszej narodowej tożsamości, tradycji i kultury.

Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku ustanowił Nagrodę „Semper Fidelis” – honorowe wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom społecznym i instytucjom, które w szczególnie aktywny sposób dbają o zachowanie i upowszechnianie kresowej spuścizny.

Co roku Kapituła Nagrody przyznaje pięć nagród, z których jedna może zostać nadana post mortem. Laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę i dyplom.

Uhonorowanie tych, którzy poświęcają swe życie ratowaniu polskich śladów i utrwalaniu pamięci o historii Kresów Wschodnich jest naszym obowiązkiem i wyrazem wdzięczności za ich trud i wierność ideałom Rzeczypospolitej.

Prośbę o akredytację dla dziennikarzy chcących wziąć udział w wydarzeniu prosimy kierować na adres media@ipn.gov.pl do 7 października do godz. 15.00

Źródło: IPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X