Ukraińscy dziennikarze rozmawiali o procesach integracji europejskiej w Iwano-Frankiwsku

W ramach projektu „Ukraina w Europie”, w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) zorganizowano spotkanie dla ukraińskich dziennikarzy regionalnych. W sali konferencyjnej „Prompryład. Renowacja” podczas okrągłego stołu dyskutowano na temat wpływu lokalnych programów grantowych na rozwój miasta.

Podobne spotkania odbyły się już w ośmiu miastach Ukrainy, m.in. Mariupolu, Zaporożu, Kropiwnickim, Czerkasach, Winnicy, Tarnopolu.

– Celem projektu jest pomoc dziennikarzom regionalnym na Ukrainie w lepszym rozumieniu, jakie procesy są związane z integracją europejską Ukrainy, z wprowadzaniem reform, odpowiedniego ustawodawstwa oraz jakimi technikami dziennikarskimi pracować, w zależności od zagadnienia i audytorium, żeby ta informacja była skuteczna – podkreśliła Izabella Chruślińska, kierownik programowy Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

{youtube}oAh7fMj3W3E{/youtube}

Inicjatywa ma również na celu aktywizację miejscowych mediów do współpracy z lokalnymi środowiskami oraz władzami miasta, pokazując mieszkańcom praktyczne wyniki i problemy związane z procesem integracji europejskiej.

– Poznajemy się wzajemnie. Wspólnie już realizujemy większe projekty. Fakt, że Polska pomaga nam, Ukraińcom, odkryć Ukrainę, jest po prostu zdumiewający. Jestem bardzo wdzięczna za to wsparcie. W Mariupolu też mam wielu znanych Polaków – powiedziała Tetiana Ihnatczenko, dziennikarka wojskowa z Doniecka.

Ukraińscy dziennikarze spotkali się w Iwano-Frankiwsku, aby ocenić wpływ projektów wspieranych przez lokalne programy grantowe na rozwój obszarów miejskich, a także by wspólnie budować wizję „miasta marzeń” poprzez współpracę „administracja – biznes – społeczeństwo”.

– Chcemy, by uczestnicy okrągłego stołu zidentyfikowali problemy, które pojawiają się u grantodawców i beneficjentów na drodze realizacji projektu. Chcemy, aby te kwestie zostały omówione i częściowo rozwiązane. Na koniec chcemy dotrzeć do wizji „miasta marzeń”, które działa w trójkącie „administracja – biznes – społeczeństwo” – zaznaczyła Marta Hładka, koordynator projektu „Urban Space” w Iwano-Frankiwsku.

– Najważniejsze jest, że dziennikarze z pomocą swoich własnych mediów, ale też środowisk w każdym z tych miast zrobili wspaniałą robotę, która właściwie nie zakończyła się w momencie zakończenia działania. W większości tych miast nadal są obecne ważne dla nich rezultaty spotkań – podsumowała Izabella Chruślińska, kierownik programowy Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Projekt „Ukraina w Europie” jest realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej i Stowarzyszenie Towarzystwo Lwa dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 20 (336), 29 października – 14 listopada 2019

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2019/dziennikarze_europa_dyskusja_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X