Polskie wernisaże jesienne we Lwowie

Dwie wystawy zostały otwarte we wrześniu w galerii „Własna Strzecha” przy Lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Różnorodne techniki oraz indywidualność spojrzenia na lwowską architekturę prezentowali artyści z Ukrainy, Białorusi i Polski, którzy uczestniczyli w XVII tygodniowym plenerze malarskim. W otwarciu wystawy wzięli udział konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, oraz Oksana Mylan, przedstawicielka Konsulatu Honorowego Republiki Białoruś w tym mieście.

W imieniu organizatorów uczestników pleneru i gości przywitał prezes Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Mieczysław Maławski.

– Zapraszamy co roku artystów z różnych krajów – powiedział. – Jest to fajnie. Dzielimy się doświadczeniem różnej szkoły, różnego podejścia do sztuki. Każdy widzi ten Lwów po swojemu i każdy obraz jest inny. Mamy też pomysł zorganizowania Pleneru Kresowego, do udziału w nim zaprosić naszych rodaków, naszych artystów z różnych terenów Ukrainy. Polskich artystów jest tu dużo. Również nie rezygnujemy z udziału naszych kolegów z Białorusi, z Polski, innych krajów. Otrzymaliśmy zaproszenie na plener do Grodna. Od wielu lat współpracujemy z tym wspaniałym miastem, z jego artystami.

Prezes Fundacji Kresowej „Semper Fidelis” Jerzy Tandecki wręczył prof. Mieczysławowi Maławskiemu piękny album i upominek z urzędu miejskiego Wrocławia, z Biura Współpracy z Zagranicą, które wspiera plener finansowo.

– Mamy bardzo bliskie kontakty partnerskie – mówił Jerzy Tandecki. – Z panem Mieczysławem współpracujemy od wielu, wielu lat. Fundację „Semper Fidels” stworzyli lwowiacy, którzy musieli opuścić Lwów po II wojnie światowej. Organizujemy również plenery malarskie. Uczestniczę w organizacji już od 20 lat i wielu artystów stąd było gośćmi naszych plenerów w Polsce, w górach, nad morzem. Bardzo się cieszę, że mogliśmy tutaj przyjechać. Artyści są bardzo wdzięczni, zadowoleni. Mieszkaliśmy w pięknym miejscu, u sióstr józefitek przy ul. Kopernika. Promujemy wzajemnie nasze miasta ukochane.

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/jesienne_wernisaze{/gallery}

Kolejnym jesiennym wydarzeniem w galerii „Własna Strzecha” był wernisaż malarstwa artystów plastyków z Lublina i z Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych, a także wieczór poezji z udziałem poetów polskich ze Lwowa i ze Związku Literatów na Mazowszu. Współorganizatorem imprezy było Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Wśród gości zaproszonych imprezę odwiedziły Małgorzata Siekierzyńśka z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz prezes FOPnU Emilia Chmielowa.

– Ta wystawa jest poświęcona 450. rocznicy Unii Lubelskiej – wyjaśnił prezes LTPSP Władysław Maławski. – Artyści z Lublina, Ciechanowa i Lwowa swoim twórczym dorobkiem dołączyli się do tego wspaniałego jubileuszu.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X