Ukraina nadal za dyplomatycznym i pokojowym rozwiązaniem kryzysu na Krymie

Ukraina nadal za dyplomatycznym i pokojowym rozwiązaniem kryzysu na Krymie

– Ukraina opowiada się za dyplomatycznym i pokojowym uregulowaniem kryzysu wokół należącego do niej Krymu – oświadczył w poniedziałek szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Belgii, Holandii i Luksemburga.

W czasie rozmów Ukraińcy uzyskali zapewnienie, że państwa Beneluksu wspierają jedność terytorialną ich kraju.

„Przekazaliśmy ukraińskiemu rządowi wyrazy wdzięczności za bardzo wstrzemięźliwą i jasną reakcję na prowokacje Rosji w ostatnich tygodniach. Uważamy, że nadal należy nalegać na rozmowy w celu rozwiązania tego problemu. Kraje Beneluksu, jak i cała UE, popierają jedność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy” – powiedział szef MSZ Holandii Frans Timmermans.

Deszczyca zaznaczył ze swej strony, że w celu rozwiązania kryzysu na Krymie władze w Kijowie gotowe są rozszerzyć autonomię regionów w ich kraju.

„Uważamy, że cieszą się one wystarczającą niezależnością, ale jeśli potrzebują one więcej praw, to gotowi jesteśmy im je dać. Dla tego potrzeba jednak usiąść za stołem i omawiać te kwestie” – podkreślił ukraiński minister.

Deszczyca oświadczył, że mniejszości narodowe na Ukrainie również cieszą się niezbędnymi dla ich funkcjonowania uprawnieniami i zapewnił, że Kijów gotów jest rozmawiać o ich przestrzeganiu z takimi organizacjami jak Rada Europy i OBWE.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X