Ukraina nie myśli o zerwaniu umów o Flocie Czarnomorskiej ani wejściu do NATO

Ukraina nie myśli o zerwaniu umów o Flocie Czarnomorskiej ani wejściu do NATO

– Ukraina nie rozpatruje możliwości wypowiedzenia umów o stacjonowaniu na jej terytorium rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i nie zastanawia się dziś nad wprowadzeniem kraju do NATO – oświadczył p.o. ministra spraw zagranicznych Andrij Deszczyca.

Dyplomata nie wykluczył, że w związku z działaniami Rosji na Półwyspie Krymskim władze w Kijowie mogą zwrócić się do sądów międzynarodowych, lecz wyraził nadzieję, że konflikt na Krymie można jeszcze rozwiązać w sposób pokojowy.

„Naszym głównym zadaniem jest dziś ograniczenie eskalacji konfliktu, a o warunkach stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Ukrainie będziemy rozmawiać później” – powiedział Deszczyca w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

Minister oświadczył, że władze jego kraju nie omawiają możliwości przyłączenia go do NATO. „Kwestia ta nie jest dziś na porządku dziennym. Rząd nie opracowuje obecnie żadnych projektów ani programów na rzecz wejścia Ukrainy do NATO” – zaznaczył Deszczyca.

W poniedziałek wieczorem MSZ Ukrainy przesłało mediom komunikat, w którym całkowitą odpowiedzialnością za łamanie praw ludności cywilnej na zajętym przez wojska rosyjskie Krymie obarczyło Rosję.

MSZ w Kijowie uważa również, że Rosja odpowiada za naciski na pracujących na półwyspie dziennikarzy.

„Federacja Rosyjska, działając za pośrednictwem marionetkowych tak zwanych władz Krymu, a także bezpośrednio, poprzez bezprawnie rozmieszczone na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu oddziały sił zbrojnych Rosji, niesie pełną odpowiedzialność za rażące łamanie praw i wolności osób cywilnych, w tym wolności słowa (…)” – czytamy.

Ukraińska dyplomacja podkreśliła, że naciskom poddawani są także bazujący na Krymie ukraińscy wojskowi.

„Żołnierze ukraińscy sa pod presją uzbrojonych grup oraz wojskowych należących do jednostek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które nie mają prawa przebywać na terytorium Ukrainy” – głosi komunikat.

Ukraińskie MSZ wyraziło też zdumienie, że w obecnej sytuacji rosyjska dyplomacja zamiast wypełniania funkcji polegających na kontrolowaniu realizacji przez Rosję zobowiązań międzynarodowych „podjęła misję zaplanowanej dezinformacji, siania strachu wśród swych własnych obywateli oraz tworzenia przerażającego obrazu wydarzeń na Ukrainie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X