Ukraina kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej fot. Dusan_Cvetanovic

Ukraina kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej

Dzisiaj Parłament Europejski podjął uchwałę w sprawie natychmiastowego przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.

Rezolucję poparło 529 posłów Parlamentu Europejskiego, 45 było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu.

W dokumencie parlamentarzyści wzywają Radę Europejską do „natychmiastowego” przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE. To samo zaleca się Gruzji, „gdy jej rząd wypełni”  warunki, wyznaczone przez Komisję Europejską.

Parlament wzywa władze Ukrainy, Republiki Mołdowy i Gruzji do „jednoznacznego wykazania politycznej determinacji w realizacji europejskich ambicji ich narodu”, do przyspieszenia reform w celu jak najszybszego i skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.

„Ukraińcy, Mołdawianie i Gruzini zasługują na życie w wolnych, demokratycznych i zamożnych krajach, które są dumnymi i lojalnymi członkami rodziny europejskiej” – czytamy w komunikacie prasowym.

Przypomnijmy, że 17 czerwca Komisja Europejska wydała opinię w sprawie wniosków Ukrainy, Mołdawii i Gruzji o członkostwo w UE. Zgodnie z dokumentem, który będzie rozpatrywany przez Radę Europejską na posiedzeniu w Brukseli w dniach 23-24 czerwca, Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do członkostwa w UE, wraz z listą zadań do wykonania.

Ostatecznie zaakceptować status Ukrainy powinna Rada Europejska.

Źródło : www.europarl.europa.eu

X