Prezydent A. Duda: Iniciatywa Trójmorza otwiera swoje ramiona dla Ukrainy. fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent A. Duda: Iniciatywa Trójmorza otwiera swoje ramiona dla Ukrainy.

20 czerwca 2022 roku w Rydze odbył się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Główne tematy spotkania to perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu.

Prezydent A.Duda w swym występie powiedział : Wszyscy wspieramy nadanie Ukrainie statusu kandydata do UE. Jesteśmy głęboko przekonani, że ten status otrzyma. Postanowiliśmy stworzyć nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem i przyznaliśmy go Ukrainie. Zakładamy, że może on stać się udziałem także innych państw z Europy Środkowej, które jeszcze nie są w UE, a do niej aspirują – podkreślał polski Prezydent podczas późniejszej konferencji prasowej.

Dodał, że „Trójmorze otwiera swoje ramiona dla Ukrainy; widzimy, że Ukraińcy walczą, przelewają swoją krew po to, żeby nie być częścią ruskiego miru, a to oznacza, że chcą być częścią Zachodu i to otwarcie się na Ukrainę jest bardzo ważne”.

W szczycie oprócz liderów państw Inicjatywy Trójmorza wzięli udział także partnerzy tego formatu – przedstawiciele USA, Niemiec, Japonii i Komisji Europejskiej.

Współpraca państw Trójmorza rozpoczęła się w 2015 roku z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy oraz ówczesnej Prezydent Chorwacji Kolindy Grabar–Kitarović.

Projekt zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo–Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Podczas panelu m.in. głos zabrali także – uczestniczący w obradach zdalnie – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Sekretarz Stanu USA Antony Blinken.

Źródło:   prezydent.pl

X