Odpust i płaskorzeźba ks. Skargi w Kołomyi

Odpust i płaskorzeźba ks. Skargi w Kołomyi

31 lipca podczas uroczystości odpustowej w parafii św. Ignacego Loyoli w Kołomyi biskup pomocniczy lwowski Leon Mały dokonał ponownego poświęcenia tablicy pamięci ks. Piotra Skargi, która jest usytuowana na kościele parafialnym.

Zniszczona za czasów sowieckich płaskorzeźba ks. Piotra Skargi na tablicy została odnowiona przez miejscowych Ukraińców, którzy nie należą do tej wspólnoty – opowiada Kurierowi proboszcz ks. Piotr Mały. W zeszłym roku zwrócił się do niego Wasyl Nahirnyj, miejscowy krajoznawca, który zaproponował odnowienie zniszczonej płaskorzeźby na tablicy, która znajduje nad bocznym wejściem do kościoła. Idea ta została zrealizowana w ramach projektu „Nasze miasto”, na czele z adwokatem Mychajłem Petriwym. Stare zdjęcia tablicy nie zachowały się, miejscowy artysta Walery Didorak odtworzył wizerunek ks. Piotra Skargi według ilustracji z książek. Mychajło Petriw z tej okazji wydrukował też pocztówkę. „Jesteśmy spadkobiercami kultury poprzednich pokoleń mieszkańców Kołomyi różnych narodowości i wyznań – powiedział Wasyl Nahirnyj. – Dlatego staramy się odnawiać zabytki pozostałe w mieście. A jeżeli chodzi o tablicę na kościele, jest to również nasz symboliczny krok do porozumienia między Ukraińcami i Polakami”.

Poświęcenie tablicy (Fot. Konstanty Czawaga)Biskup Leon Mały w homilii zwrócił uwagę na treść napisu, który zachował się na zniszczonej tablicy z 1912 roku. Składając hołd „najlepszemu synowi Ojczyzny, ojcu ubogich, chlubie narodu polskiego w 300. rocznicę skonu dla pamięci potomnych wdzięczni obywatele miasta Kołomyi ten kamień położyli”. Biskup zaznaczył, że był to największy kaznodzieja, pogromca heretyków, obrońca wiary a także zwolennik zjednoczenia cerkwi ruskiej z Rzymem. Hierarcha wyjaśnił, że ks. Skarga aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do zawarcia i przebiegu Unii Brzeskiej 1596 roku.

W koncelebrze było też kilku księży z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. „Fakt odnowienia tablicy ku czci ks. Piotra Skargi jest wielką radością też dla nas – mówi o. Oleg Tkaczuk, greckokatolicki proboszcz w Sopowie koło Kołomyi. – Pamiętam jak za czasów komunistycznych w tym kościele był magazyn, a w przybudówce przed wejściem głównym do świątyni znajdował się sklep meblowy. Natomiast nasze dzieci z rodzin katolickich obydwu obrządków, które katechizowano razem w podziemiu, jeździły do spowiedzi i komunii aż do katedry łacińskiej we Lwowie i kościoła w Czerniowcach”.

Fot. Konstanty CzawagaPo zakończeniu procesji dookoła kościoła i ponownego poświęcenia tablicy ks. Piotr Mały odczytał też list gratulacyjny z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. „Odnowienie rzeźby jest dowodem na to, że wartości kulturowe dla wielu ludzi nie mają granic etnicznych i religijnych. Są cenione tak przez Polaków, jak i Ukraińców. Wydarzenie jest też dobitnym potwierdzeniem tego, że dzieła naszych przodków i osiągnięcia wielokulturowego społeczeństwa zamieszkującego Kołomyję i całą Zachodnią Ukrainę na przestrzeni wieków, w tym okresie rozbiorów i w czasie II Rzeczypospolitej, potrafią znaleźć godnych kontynuatorów” – napisał konsul Marian Orlikowski. Podkreślił, że jest to ważne wydarzenie dla Polski i Ukrainy.

„Liczymy też na to, że zostanie zwrócona katolikom położona obok kościoła była rezydencja ojców jezuitów – powiedzieli wierni. – Przecież nie mamy domu parafialnego”.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię:

Płaskorzeźba ks. Piotra Skargi na kościele w Kołomyi została odnowiona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X