Uczta filmu polskiego coraz bliżej

Zbliża się przegląd filmu polskiego organizowany przez konsulat generalny RP we Lwowie dla wszystkich miłośników polskiego współczesnego filmu. Temu tematowi została poświecona konferencja prasowa, na którą organizatorzy imprezy zaprosili dziennikarzy mediów lwowskich.

W konferencji udział wzięli Konsul Jacek Żur i Barbara Pacan z konsulatu RP we Lwowie, Anna-Maria Romanczuk ekspert ds. marketingu Idea Banku, głównego sponsora przeglądu oraz Natalia Pańkiw, menadżer głównego partnera – sieci kin „Kinopałac”. Konferencja prasowa odbyła się w jednym z kin sieci, gdzie przeważnie wyświetlane są polskie filmy – kinie „Kopernik”. Konsul Żur przybliżył zebranym program przeglądu, opowiedział, jak zarodziła się idea organizacji przeglądu na tak szeroką skalę i o tak szerokiej tematyce filmu polskiego. W odróżnieniu od poprzednich przeglądów polskiej sztuki filmowej, organizowanej w poprzednich latach, gdzie przedstawione były głównie filmy fabularne, tegoroczny przegląd obejmuje o wiele szerszy spektr działalności filmowej.

Tegoroczny przegląd obejmuje 16 filmów fabularnych z ostatnich lat, 3 filmy dokumentalne i 7 filmów animowanych. Są to najlepsze produkcje polskie, w wielu wypadkach nominowane do najbardziej prestiżowych światowych nagród filmowych. Niektóre są laureatami licznych festiwali.

Wybór pozycji do przeglądu startował z 20. pozycji, po rozpatrzeniu których okazało się, że nie dają pełnego obrazu współczesnego filmu polskiego. Ostatecznie stanęło na 31 pozycjach, chociaż listę można było wydłużać w nieskończoność. Wybrano najbardziej reprezentacyjne pozycje.

W programie przeglądu jest też cały szereg imprez towarzyszących: retrospektywa twórczości reżysera Janusza Majewskiego, reżysera pochodzącego ze Lwowa. Janusz Majewski osobiście odwiedzi przegląd, spotka się z widzami i zaprezentuje swoją książkę „Mała matura”. Przeglądowi będą towarzyszyły również wystawa przedwojennego plakatu, odczyt prof. Tadeusza Lubelskiego dla studentów Uniwersytetu (i nie tylko) o tendencjach rozwoju współczesnej polskiej kinematografii, a również panel dyskusyjny o filmie historycznym i przedstawienie jednego z najlepszych współczesnych aktorów polskich – Andrzeja Seweryna „Szekspir forever!”.

Dla szerokiej rzeszy miłośników Lwowa LKS Pogoń organizuje grę terenową uliczkami Lwowa, na których uczestnicy gry będą musieli odnaleźć przedwojenne lwowskie kina i miejsca związane z kinematografią.

Dziennikarzy zainteresowały niektóre detale organizacji, osoby zaproszone i czy będą zaproszenia ma poszczególne pozycje. Otóż po raz pierwszy impreza zorganizowana jest w taki sposób, że chętni obejrzeć jakiś film będą musieli zapłacić symboliczne 10 hrywien (normalnie od 30 do70 hrywien).

Z pełnym programem przeglądu współczesnego polskiego filmu „Pod Wysokim Zamkiem” można zapoznać się na stronach ostatniego numeru Kuriera Galickiego (14-27 września 2012 roku nr 17 (165).

Krzysztof Szymański


Czytaj też:

Szczegółowy program Przeglądu


Oficjalna strona festiwalu:

PRZEGLĄD NAJNOWSZYCH FILMÓW POLSKICH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X