Tydzień języka polskiego w szkole średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie

Ma cztery ściany
i cztery strony,
jest światem.
Nazywa się słowo.
(Kazimierz Wierzyński)

Między 18 a 17 listopada 2015 roku w średniej szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny panowało ożywienie. Na tablicy ogłoszeń piękny afisz „Tydzień języka polskiego”. W ramach „Tygodnia” odbyło się dużo ciekawych wydarzeń. Począwszy od klasy 5, w której polonistka Maria Winiarska przeprowadziła konkurs „Mistrz ortografii”. I oto tytuł mistrza zdobył Aleksander Tokowy, a wicemistrza: M. Sinielnikowa, N. Żyłka, Z. Kuc, O. Sydorowicz.

W klasie 6 Maria Iwanowa przeprowadziła „Zgaduj – zgadulę”. Dobrymi wiadomościami z zakresu języka i literatury polskiej popisali się: Helena Kurnicka, Irena Ruda, Marian Bereza, Rusłan Panoczko, Jarema Tatomyr, Daniel Gajdajenko.

W ramach „Tygodnia” wpisała się Miejska Olimpiada z Języka Polskiego, która odbyła się w murach średniej szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej. Laury zwycięzców zdobyli: z 9 kl. Mikołaj Kuc – I lokata, Weronika Bereza – II miejsce, trzecie miejsce podzieliły Diana Dacko i Iwona Kyłymniuk. Z klasy 10 – Alisa Czetwierikowa zajęła II miejsce, a Wiktoria Bereza – III. Z klasy 11 pierwsze miejsce zajęła Rozalia Zenkner, II miejsce podzieliły Daria Kubacka i Ilona Zwada.

Są to uczniowie, których do konkursu przygotowali poloniści Maria Iwanowa, Regina Lebiedź, Czesław Migdal.

Ostatni, decydujący etap konkursu „Ojczyzna Polszczyzna” również wyłonił zwycięzców: Renatę Borszowską i Helenę Kurnicką (naucz. M. Iwanowa). Obie dziewczynki wraz z koordynatorem polonistką Reginą Lebiedź jadą do Wrocławia, gdzie zmierzą się z młodzieżą z Polski.

W szkole nr 10 poezja cieszy się dużą popularnością, świadczy o tym masowy udział uczniów w konkursach recytatorskich w języku polskim i w języku ukraińskim. Podczas konkursu recytatorskiego w szkole nr 3, gdzie spotkała się młodzież ze szkół, w których uczy się języka polskiego, naszą szkołę reprezentowały uczennice: Maria Sinielnikowa (5 kl.), Renata Pona i Helena Kurnicka (6 kl.), Kamila Sosnowska i Melania Macewicz (7 kl.). Występ ich spotkał się z ogromnym aplauzem.

Końcowym akordem „Tygodnia” były obchody Roku Jana Długosza, wybitnego dziejopisarza i dyplomaty polskiego z XV w. Obchody zorganizowała polonistka Regina Lebiedź.

Maria Iwanowa
Tekst ukazał się w nr 1 (245) 15-28 stycznia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X