Polskie kolędy w Filharmonii Lwowskiej

Polska wokalista Ewa Novel wystąpiła w Filharmonii Lwowskiej z polskim kolędami w ramach koncertu „Szczedryj weczir z dobrym jazzem”. Był to już drugi występ utalentowanej artystki we Lwowie.

Lwowska grupa ShokolaD postanowiła uczcić Boże Narodzenie przygotowując wieczór z kolędami. Do wykonania ukraińskich kolęd zaproszono Iwankę Czerwińską. Z propozycją wykonania polskich kolęd lider ShokolaD Ihor Hnydyn zwrócił się do polskiej artystki Ewy Novel, z którą już razem występował w październiku we Lwowie ze standardami muzyki jazzowej i soulowej. Wokalistka z Polski z radością przyjęła ofertę, wysłała swoje propozycje kolęd i tak doszło do niecodziennego koncertu.

Widzowie w pierwszej części występu słuchali tradycyjnych kolęd ukraińskich w jazzowych aranżacjach w wykonaniu Iwanki Czerwińskiej. W drugiej części na scenę weszła Ewa Novel w pięknej srebrzysto-granatowej sukni. Artystka z Małopolski zaprezentowała między innymi jedną najpiękniejszych polskich kolęd „Lulajże Jezuniu” i „Przybieżeli do Betlejem” w żywiołowej, soulowej aranżacji. Publiczność wypełnionej po brzegi filharmonii przyjęła entuzjastycznie obydwie części, polską i ukraińską. Na zakończenie Iwanka Czerwińska i Ewa Novel zaśpiewały wspólnie „Szczedryj weczir”. Takim połączeniem ukraińskiego śpiewu tradycyjnego z polską wokalistyką jazzową zakończył się „Szczedryj weczir z dobrym jazzem”.

Koncert odbył się 10 stycznia w Filharmonii Lwowskiej. Dzień wcześniej ShokolaD z Iwanką Czerwińską i Ewą Novel wystąpili w Art-Café Wideńska Terasa. Wspólna trasa zakończyła się koncertem w Równem. Artyści zapowiadają, że to nie koniec ich współpracy. Czekamy na ciąg dalszy.

Wojciech Jankowski
Tekst ukazał się w nr 1 (245) 15-28 stycznia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X