Tydzień języka i kultury polskiej w szkole w Truskawcu

Tydzień języka i kultury polskiej w szkole w Truskawcu

Od 7 do 11 listopada 2016 roku w ogólnokształcącej szkole średniej nr 1 w Truskawcu (uzdrowisko w obw. Lwowskim) trwał tydzień języka polskiego i kultury polskiej, poświęcony Dniu Niepodległości Polski.

Studenci specjalności „Język polski” z Centrum przekwalifikowania i dalszej edukacji Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Iwana Franki w Drohobyczu opowiedzieli dzieciom o polskich stolicach i miastach, symbolach Polski, największych świętach religijnych. Ciekawa była informacja o sławnych Polakach przeszłości i teraźniejszości (pisarze-nobliści Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, fizyk Marie Skłodowska-Curie, polityk Lech Wałęsa, twórca polskiego hymnu narodowego Józef Wybicki, słynny astronom Mikołaj Kopernik, artysta Jan Matejko, św. papież Jan Paweł II i św. Stanisław, reżyser Andrzej Wajda, znani polscy kompozytorzy i aktorzy).

Dzieci dowiedziały się o ważnych wydarzeniach historycznych w dziejach Polski – bitwie Grunwaldzkiej, Konstytucji 3 Maja, trzech rozbiorach, powstaniach Listopadowym i Styczniowym, wydarzeniach 1918 r., Powstaniu Warszawskim, założeniu i działaniu Solidarności.

Uczniowie klas 7–8 sprawdzili swoje umiejętności ortograficzne podczas pisania dyktanda z języka polskiego. Dla uczniów klas 6–8 przeprowadzono quiz „Polska i jej tradycje”. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o polskich tradycjach, spotkać się z kuchnią narodową, zatańczyć mazura, poloneza, krakowiaka i oberka.

W ramach tygodnia polskiego języka i kultury pokazywano polskie kreskówki, przeprowadzono wiele innych imprez. Najaktywniejsi uczestnicy i znawcy historii i języka polskiego zostali uhonorowani specjalnymi nagrodami.

Ogólnokształcąca szkoła średnia nr 1 w Truskawcu jest szkołą z ukraińskim językiem nauczania (podobnie jak dwie inne działające w tym mieście). We wszystkich trzech szkołach truskawieckich język polski od klasy 5 jest wykładany jako przedmiot obowiązkowy (drugi język obcy po języku angielskim).

Włodzimierz Kluczak
Tekst ukazał się w nr 22 (266) 29 listopada – 15 grudnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X