To, co nas łączy, a nie dzieli, czyli polsko-ukraińskie spotkania twórcze

Szkoła średnia nr 10 we Lwowie razem z Zespołem Szkół nr 5 w Szczecinie zrealizowała projekt „To, co nas Łączy, a nie dzieli”, w którym udział wzięło 20 uczniów ze Lwowa i 20 uczniów ze Szczecina.

W ramach projektu było zaplanowanych dwa tygodniowe spotkania. Pierwsze odbyło się 17–24 października w Zakopanem. Dzieci miały za zadanie własnoręcznie wykroić i uszyć stroje nawiązujące do tematyki słowiańskiej. A na zakończenie zrobić happening na ulicach miasta. Wszystko się udało.

Następne spotkanie odbyło się we Lwowie w dniach 12–18 listopada, organizacją którego zajęła się Katarzyna Latyszewska. Grupa za Szczecina przyjechała do Lwowa. Uczniowie ze Lwowa i Szczecina na wspólnych warsztatach w szkole przygotowywali scenki teatralne, z którymi wystąpili na Rynku lwowskim 17 listopada.

Szkoła nasza również zorganizowała kwest, temat którego nawiązywał do 200-lecia szkoły. Przygotowała kwest nauczycielka Maria Mryczko-Cejko. Największe zaangażowanie wykazali uczniowie szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny Maks Ploticyn i Jana Niańkowska.

Projekt podejmuje tematykę uniwersalnych wartości w podaniach i legendach związanych ze słowiańskością, ale i z budowaniem tożsamości obu narodów, dzięki czemu łączy to, co różne. Celem projektu jest integracja młodzieży, poznanie obu kultur, walka ze stereotypami narodowymi, budowanie atmosfery współpracy, poszukiwanie wspólnych korzeni, czyli słowiańskości, która łączy, a nie dzieli.

Nauczyciele i uczniowie szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny
Tekst ukazał się w nr 22 (266) 29 listopada – 15 grudnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X