Trzy Miecze 2021 – zbrojne ramię Trójkąta Lubelskiego Fot. www.facebook.com/InternationalPSCentre

Trzy Miecze 2021 – zbrojne ramię Trójkąta Lubelskiego

Pod Jaworowem odbyły się dwutygodniowe ćwiczenia wojskowe Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

Ćwiczenia odbywały się w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie pod Lwowem między 17 a 30 lipca. Oprócz LITPOLUKRBRIG w manewrach brali udział także polscy żołnierze z jednostek wchodzących w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej (19 Brygady Zmechanizowanej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich).

Ze strony litewskiej był afiliowany batalion Ułanów im. Księżnej Biruty. Ukraina załączyła do działań 80 Samodzielną Brygadę Aeromobilną ze Lwowa. Jednocześnie wg Informacji Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na Jaworowskim Poligonie szkolili się również żołnierze Żandarmerii Wojskowej i Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego. W czteroetapowych działaniach uczestniczyło ponad 1200 żołnierzy z trzech państw, lotnictwo i około 200 pojazdów. Tego typu ćwiczenie organizowane przez LITPOLUKRBRIG odbyło się na terytorium Ukrainy po raz pierwszy. W ćwiczeniach brali udział obserwatorzy z sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Wielonarodowe szkolenie miało na celu pogłębienie partnerstwa i współpracy wojskowej między krajami Trójkąta Lubelskiego. Organizatorzy ćwiczeń podkreślają, że prowadzone działania mają wyłącznie obronny charakter.

Symboliczna była również data jednego z ważniejszych dni w trakcie szkolenia, tak zwanego „Distinguished Visitors and Media Day”, w którym to ćwiczących żołnierzy obserwowały delegacje „krajów organizatorów”. Wybrano środę 28 lipca, dokładnie pierwszą rocznicę utworzenia w Lublinie przez ministrów spraw zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy „Trójkąta Lubelskiego”.

Podczas briefingu dowódca ukraińskich wojsk desantowo-szturmowych generał Jewhen Mojsiuk powiedział: „Wielonarodowe ćwiczenia pod dowództwem litewsko-polskim na naszym terytorium podkreślają gotowość naszych partnerów do udzielania pomocy w walce z agresorem. Manewry po raz pierwszy odbywają się na Ukrainie i podkreślają poziom przygotowania oddziałów i naszych partnerów. Kluczowe są w nich zdolności litewsko-polsko-ukraińskiej brygady i jej sztabu do kierowania takimi jednostkami”.

Na czele polskiej delegacji stanął generał broni Jan Śliwka, który w krótkich żołnierskich słowach opisał swoje przemyślenia: „Łączy nas jeden cel, jedna wizja. Świadczy to o sile LITPOLUKRBRIG”.

Warto również zaznaczyć, że to są drugie w ciągu lipca międzynarodowe manewry na Ukrainie. Pod koniec czerwca i na początku lipca w południowej części Ukrainy i na Morzu Czarnym przeprowadzono ćwiczenia „Morska Bryza 2021” – szkolenie zorganizowane przez Ukrainę i USA. W ćwiczeniach uczestniczyło około 5 tys. wojskowych z 32 krajów. Warto dodać, że we wrześniu na poligonie Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie, odbędzie się cykliczne międzynarodowe ukraińsko-amerykańskie szkolenie „Szybki Trójząb 2021”, w którym ma wziąć udział do 6 tys. żołnierzy z 15 krajów, w tym też z Polski.

Artur Żak

Materiał został napisany w oparciu o komunikaty:

Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Agencji Informacyjnej Ministerstwa Obrony Ukrainy

Dowództwa LITPOLUKRBRIG

Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X