Młodzież uczy się dziennikarstwa telewizyjnego fot. Andrzej Leusz

Młodzież uczy się dziennikarstwa telewizyjnego

W dniach 20–24 lipca w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, odbyły się warsztaty dziennikarstwa telewizyjnego. W zajęciach, poprowadzonych przez dziennikarzy Kuriera Galicyjskiego, wzięli udział wolontariusze placówki.

fot. Andrzej Leusz

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się na czym polega dziennikarstwo telewizyjne oraz o specyfice pracy dziennikarzy i operatorów. Również młodzież poznała zasady kompozycji, kadrowania i realizacji zdjęć, nagrywania dźwięków, a także oświetlania planu zdjęciowego.

– Chcieliśmy pokazać czym różni się dziennikarstwo telewizyjne od zwykłego. Młodzież była bardzo otwarta na nową wiedzę. Chętnie nagrywali, zadawali pytania. Żyjemy w bardzo medialnych czasach, więc myślę, że te nawyki, które młodzi ludzie otrzymali podczas warsztatów, przydadzą się im nie tylko w pracy dziennikarskiej, ale i w życiu codziennym – powiedziała Karina Wysoczańska z Kuriera Galicyjskiego.

fot. Andrzej Leusz

Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy zajęć mieli okazję na praktyce wypróbować siebie w roli dziennikarzy i operatorów. Po wspólnym omówieniu zasad napisania scenariuszy materiałów telewizyjnych młodzi ludzie dołączyli do realizacji nagrań reportażu telewizyjnego dla programu Studio Lwów, który jest emitowany w TVP Polonia.

Zwieńczeniem warsztatów były zajęcia, dotyczące montażu nagrań wideo i pracy z dźwiękiem, podczas których młodzież poznała program Adobe Premiere Pro.

– Najbardziej mi się spodobała część praktyczna zajęć, kiedy sami robiliśmy nagrania. Również bardzo ciekawą była lekcja montażu filmów. Otrzymaliśmy sporo potrzebnej informacji. To były ciekawe i inspirujące warsztaty. Myślę, że w przyszłości będę mogła nagrywać wideo lub brać wywiady, robić materiały reporterskie – powiedziała Anita Czirkowa, wolontariuszka Centrum Kultury Polskiej.

Na zakończenie warsztatów podsumowano zdobyte umiejętności i wiedzę. Szansą na rozwój talentów młodzieży i praktyką może stać się jej zaangażowanie w tworzenie materiałów dla Studia Lwów. Młodzi ludzie będą też angażowani w działalność medialną Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021. Projekt „Polska Platforma Medialna – polonijne media przyszłości” realizowany jest przez Fundację Wolność i Demokracja.

Danuta Stefanko

Tekst ukazał się w nr 14 (378), 30 lipca – 30 sierpnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X