Trwa „Tydzień Rzeźby Lwowskiej” fot. Konstanty Czawaga

Trwa „Tydzień Rzeźby Lwowskiej”

Od 19 do 27 listopada we Lwowie na trzech lokacjach trwa „Pierwszy Tydzień Rzeźby Lwowskiej”. Można zobaczyć ponad 200 rzeźb z XX-XI wieku autorstwa 60 autorów. Organizatorami tygodnia są Lwowska Narodowa Akademia Sztuki, Centrum Sztuki Pawła Gudimowa „Ja Galeria” przy wsparciu Rady Miasta Lwowa.

Główna ekspozycja pod tytułem „Chaos” została zainstalowana w budynku Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych przy ulicy Snopkowskiej 47. Jest to gmach dawnej Państwowej Szkoły Przemysłowej wybudowany według projektu znanego polskiego architekta Władysława Sadłowskiego.

fot. Konstanty Czawaga

– Chaos jest tym, co dzieje się w umysłach większości Ukraińców, dlatego stał się tematem rzeźby w tym tygodniu – wyjaśnił Paweł Gudimow, kurator wystawy. – Tutaj mieszamy w przestrzeni teraźniejszość i przeszłość, żywych i umarłych, klasyków i początkujących rzeźbiarzy. Ten projekt to jest spontaniczny pomysł, improwizacja, która powstała podczas okrągłego stołu na temat sztuki w przestrzeni współczesnej. Krytyk sztuki prof. Orest Hołubeć wpadł na pomysł, by zorganizować „Tydzień Rzeźby Lwowskiej”. Trzy tygodnie przygotowań. Zamontowaliśmy tę wystawę podczas ostrzałów rakietowych, licznych alarmów. Mam nadzieję, że Lwowski Tydzień Rzeźby będzie żył długo, tak długo, jak my wszyscy i przyszłe pokolenia będą zainteresowane sztuką trójwymiarową.

fot. Konstanty Czawaga

Druga lokacja programu pod nazwą „Nowa rzeźba lwowska” znajduje się w Centrum Sztuki Pawła Gudimowa „Ja Galeria” przy obecnej ulicy Rustawelego 8-8a (d. Jabłonowskich). Kiedyś już wspomniany architekta lwowski Władysław Sadłowski zaprojektował tę kamienicę dla bankiera M. Stoffa. Naprzeciwko, na placu Petruszewycza można zobaczyć oryginalną rzeźbę „Dmuchanie” Oleksy Furdijaki.
Paweł Gudimow zapewnił, że w przyszłym roku „Tydzień Rzeźby Lwowskiej” obejmie około 10 lokalizacji.

Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X