Aby była woda i prąd fot. Archiwum Rady Miejskiej

Aby była woda i prąd

Iwanofrankiwskie przedsiębiorstwo komunalne „Wodoekotechprom” otrzymało od polskich kolegów generator, dzięki któremu można w razie awarii podawać mieszkańcom miasta wodę.

– Mamy generator, który pozwala na awaryjne zasilanie urządzeń odkażających wodę w naszym przedsiębiorstwie – wyjaśnia Witalij Sawenko, dyrektor przedsiębiorstwa. – Ten generator możemy wykorzystywać przy oczyszczaniu filtrów i pompowaniu wody do sieci miejskiej.

fot. Archiwum Rady Miejskiej

Generator, zgodnie ze swoimi parametrami i mocą, może działać przez 20 godzin na dobę. Następne 4 godziny służą do „odpoczynku” urządzenia, a potem znów jest gotowy do działania.

fot. Archiwum Rady Miejskiej

Według Wołodymyra Sisaka, dyrektora kompleksu uzdatniania wody, generator został już przetestowany. Dyrektor twierdzi, że takie urządzenie jest bardzo potrzebne do działalności całego miasta i kilku wiosek wokół. Obecnie, z powodu ataków rosyjskiego agresora, uszkodzonych zostało wiele obiektów energetycznych. Przewidywane są wyłączenia zasilania w celu oszczędzania prądu. Co wówczas będzie z uzdatnianiem wody? Przekazany agregat jest w tej sytuacji bardzo pomocny.

– Ważne jest dla nas, aby mieszkańcy mieli pitną wodę. Nawet w przypadku braku prądu zapewnimy podawanie wody do 2-3 piętra. Mieszkańcy wyższych pięter będą mogli nabrać u sąsiadów wodę przydatną do picia i gotowania – podkreśla Rusłan Marcinkiw, mer miasta. Wprawdzie od razu dodaje, zwracając się do mieszkańców miasta, by mieli zapas wody technicznej, bo toczy się wojna i trudno jest przewidzieć działania agresora. Obecnie opracowywany jest schemat dowozu wody i montaż specjalnych hydrantów, aby w wyjątkowych okolicznościach ludzie nie byli pozbawieni wody.

Sabina Różycka

X