Trafne decyzje na całe życie z archiwum autorki

Trafne decyzje na całe życie

W dniu 9 stycznia 2024 roku, jeszcze w uroczej bożonarodzeniowej atmosferze spotkaliśmy się po raz kolejny w domu ks. paulistów we Lwowie. Nasza grupa sympatyków kultury chrześcijańskiej znów miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat wiary, pogłębić tajniki życia duchowego, pomodlić się razem – a także zwyczajnie podzielić się opłatkiem, usiąść przy stole i nie spiesząc się, spokojnie porozmawiać na różne tematy, posilając się kanapkami i różnymi łakociami.

Tego dnia br. Adam Szczygieł zaproponował nam kontynuowanie tematu osobistego nawrócenia. Trudno się temu dziwić, bo przecież w czasie trwającej w naszym kraju wojny, jeszcze bardziej niż zwykle: „nikt nie zna dnia, ani godziny”.

Na wcześniejszych spotkaniach mówiliśmy o nawróceniu moralnym, czyli drodze oczyszczającej, mającej na celu przyjęcie chrztu świętego lub przystąpienie do spowiedzi świętej. Okazuje się jednak, że każdy z nas jest wezwany także do nawrócenia duchowego, nazywanego drogą oświecającą. Chodzi przede wszystkim o to, aby w swoim życiu umieć podejmować właściwe, nawet najtrudniejsze decyzje. Wiele z nich ma przecież olbrzymi wpływ zarówno na naszą przyszłość jak również innych ludzi. Brat Adam zaproponował nam przyjrzenie się sylwetce młodego człowieka, głównego bohatera polskiego filmu pt. „Teraz i zawsze”. Opowieść o Marcinie została oparta na faktach, a pierwowzorem tej postaci był kleryk wyższego seminarium duchownego – Rafał.

Okazuje się, że Pan Bóg zawsze pierwszy do nas przychodzi i stara się prowadzić. Potrzeba jednak „oczu duszy”, aby to zobaczyć i rozeznać. Brat Adam, po raz kolejny uwrażliwiał nas, abyśmy przyglądali się ludziom, którzy są wokół. Abyśmy umieli rozpoznawać heroldów, czyli tych, którzy mają dla nas specjalne przesłanie od Boga. Dzięki temu oraz kilku innym elementom będziemy umieli odkrywać jaką drogą Stwórca chce nas prowadzić. W ten sposób nasze życie będzie szczęśliwe i owocne.

Czas kolejnego mityngu w domu paulistów jak zwykle szybko minął. Z upływem miesięcy widzę, że spotkania te są dla nas nie tylko dużym wsparciem, w tym bolesnym czasie wojny, nie tylko okazją do pozyskania nowej wiedzy, nie tylko radością z bycia razem, ale także zmieniają nas i zachęcają do stawiania sobie ciągle nowych, realnych do osiągnięcia celów.

Maria Baranowa

Tekst ukazał się w nr 5 (441), 15 – 25 marca 2024

X