Sprawdzone i łatwe w wykonaniu przepisy na stół wielkanocny

Sprawdzone i łatwe w wykonaniu przepisy na stół wielkanocny

Zbliża się Wielkanoc, a więc pora szykować się do świąt. Warto mieć pod ręką sprawdzone i łatwe w wykonaniu przepisy. Takie właśnie dzisiaj państwu pragnę zaproponować.

Domowy pasztet

Składniki:

1 kg łopatki
300g wątróbki
1 marchew
1 pietruszka
kawałek selera
1 cebula
2 jajka
3 łyżki bułki tartej
sól
pieprz
liść laurowy
ziele angielskie
czosnek granulowany
szczypta gałki muszkatołowej
majeranek

Wykonanie:

Opłukaną łopatkę pokroić w kostkę, zalać wodą i gotować z warzywami w osolonej wodzie z liściem laurowym, zielem angielskim przez godzinę. Do miękkiego mięsa dodać wątrobę, cebulę i gotować jeszcze 30 minut. Z mięsa wylać bulion, wyjąć liść laurowy i ziele angielskie. Mięso na pasztet z jarzynami zemleć 2–3 razy przez drobne sitko, dodać bułkę tartą, jajka, doprawić przyprawami (można dodać troszkę bulionu) i dobrze wymieszać. Masę wyłożyć do keksówki, wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Piec w 170°C jedną godzinę.

Schab w papryce

Składniki:

1 kg schabu
4–5 łyżek słodkiej papryki
4 łyżki majeranku
2 płaskie łyżeczki soli
czosnek granulowany

Wykonanie:

Wszystkie przyprawy dobrze wymieszać, obsypać i wklepać w mięso ze wszystkich stron. Zostawić na dobę w lodówce, włożyć mięso do rękawa do pieczenia, zawiązać, potem włożyć do jeszcze jednego rękawa, zawiązać. Włożyć do zimnej wody, obciążyć i gotować 45 minut na małym ogniu, zostawić w wodzie na 30 minut, następnie wyciągnąć z wody i z rękawa do wystygnięcia.

Boczek

Składniki:

1kg boczku
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka pieprzu
1 łyżeczka papryki wędzonej
1 łyżeczka bazylii

Wykonanie:

Przyprawy wymieszać i natrzeć mięso ze wszystkich stron. Czosnek wycisnąć przez praskę, natrzeć wierzch i boki mięsa. Zostawić na noc w lodówce, następnie włożyć do rękawa do pieczenia, zawiązać i piec w 180°C 45 minut. Można 6–7 śliwek wędzonych pokroić i wyłożyć na wierzch mięsa, a łupy z kilku cebul włożyć do woreczka z mięsem.

Jajka z chrzanem

Jajka z chrzanem – to świetny dodatek do wędlin, mięs pieczonych lub jako pasta do pieczywa.

Składniki:

5 jaj
3–4 łyżki chrzanu (ze słoiczka)
pęczek szczypiorku
3 łyżki majonezu
2 łyżki śmietany
sól
pieprz

Ugotowane jajka zetrzeć na tarce o drobniejszych oczkach, dodać chrzan, drobno pokrojony szczypiorek, sól, pieprz, majonez oraz śmietanę, wymieszać, schłodzić.

Faszerowane jajka

Składniki:

9 jaj ugotowanych
90 g suszonych pomidorów
pęczek drobnego szczypiorku
50g szynki konserwowej
1 łyżeczka chrzanu ostrego
3–6 łyżeczek majonezu
parę rzodkiewek
ketchup

Wykonanie:

Jajka przekroić na pół i oddzielić żółtka od białek. Żółtka podzielić do trzech miseczek, żółtka rozgnieść i dodać do nich majonez. Do pierwszej dodać chrzan, drobniutko pokrojoną szynkę, wymieszać. Do drugiej miseczki dodać szczypiorek i drobniutko pokrojone rzodkiewki, wymieszać. Do trzeciej miseczki dodać drobno pokrojone pomidory, pół łyżeczki ketchupu, wymieszać. Tak przygotowanymi pastami należy napełnić połówki białek i ułożyć na półmisku.

Sałatka świąteczna

Składniki:

100 g sera żółtego
150 g ananasa
1 mała papryka czerwona
1 mała papryka żółta
1 puszka fasoli czerwonej
1 puszka kukurydzy
1 pęczek natki pietruszki
1 mały por
2 łyżki jogurtu naturalnego
1–2 łyżki majonezu
sól
pieprz

Wykonanie:

Por pokroić w pół talarki, przelać wrzątkiem, ser zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Resztę składników pokroić w kostkę, dodać sól, pieprz i majonez z jogurtem, wymieszać i schłodzić.

Babka drożdżowa

Składniki:

500 g mąki
150 g cukru
150 g stopionego masła
3/4 szklanki mleka
budyń o smaku śmietankowym
50 g drożdży
1 jajko
2 żółtka
szczypta soli

Wykonanie:

Mleko podgrzać, dodać drożdże, po łyżeczce cukru i mąki, pozostawić do wyrośnięcia. Mąkę przesiać, dodać budyń, cukier, wyrośnięte drożdże, masło, jajko, żółtka i sól. Wyrobić ciasto, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie, wyrobić jeszcze raz, przełożyć do wysmarowanej tłuszczem formy i pozostawić na 15 minut. Piec w 160°C 40 minut. Gotową babkę pokryć lukrem lub posypać cukrem pudrem.

Babka piernikowa

Składniki:

320 g mąki
250 g maślanki
110 g cukru
125 ml oleju
3 jajka
6 łyżek miodu płynnego
1 kopiasta łyżka kakao
5 łyżeczek przyprawy do piernika
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
szczypta soli

Wykonanie:

Mąkę przesiać i wszystkie sypkie składniki połączyć. Jaja z cukrem ubić na puszystą masę, dodać olej, miód, ubijać do połączenia składników. Stopniowo dodawać sypkie składniki, a na koniec wlać maślankę. Formę posmarować tłuszczem i posypać mąką, wlać ciasto. Piec w 170°C 50 minut. Gotową babkę pokryć lukrem lub polewą czekoladową.

Babka szpinakowa

Składniki:

170 g mąki
200 g cukru
120 g świeżego szpinaku bez ogonków
110 ml oleju
2 jajka
1 łyżeczka olejku (jaki kto lubi)
1,5 łyżeczki soku z cytryny
cukier waniliowy
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli.

Wykonanie:

Szpinak zblenderować z olejem na gładką masę. Jajka utrzeć z cukrami, dodać szpinak, sok z cytryny, olejek, sól, wymieszać. Następnie dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie szpatułką połączyć składniki. Do wysmarowanej tłuszczem foremki-keksówki przelać ciasto i piec w 180°C 40–45 minut. Gotową babkę pokryć lukrem lub posypać cukrem pudrem.

Mazurek z kremem

Składniki:

175 g mąki
25 g cukru pudru
100 g masła
1 łyżka 18% śmietany
1 żółtko
1 budyń śmietankowy
180 g konfitury malinowej (lub innej według uznania)
350 ml mleka
180 g białej czekolady
1 łyżka śmietanki kremówki
bakalie

Wykonanie:

Ze wszystkich składników na ciasto (mąka, cukier puder, masło, śmietana i żółtko) zagnieść ciasto, owinąć w folię i odłożyć na godzinę do lodówki. Połowę mleka zagotować z masłem. Do reszty mleka dodać budyń, 3 łyżki cukru, wymieszać i wlać do gorącego mleka, dodać 100g czekolady, zagotować, przykryć do wystygnięcia. Ciasto rozwałkować na grubość 4 mm i wyciąć dowolny kształt do formy, wyłożonej papierem do pieczenia i zrobić rant z ciasta. Nakłuć widelcem i piec w 180°C do zarumienienia. Ostudzić, rozprowadzić konfiturę, a na nią krem. Z 80 g czekolady i łyżki śmietanki zrobić polewę i wylać na ciasto. Dowolnymi bakaliami udekorować mazurek.

Lwowski sernik

Składniki:

1.400 kg zmielonego sera
6–8 jaj
200 g cukru
2 cukry waniliowe
140 g śmietany 20%
50 g mąki ziemniaczanej
200 g masła
120–200 g rodzynek

Polewa:

160 g czarnej czekolady
40 ml oleju

Wykonanie:

Ser, cukry i śmietanę zblendować, dodać mąkę, jaja, dalej blendować, dodać roztopione, wystudzone masło i rodzynki. Wszystko dokładnie wymieszać i przelać do blaszki 24×30cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w 170° C około godziny. Po wystudzeniu polać polewą.

Sernik gotowany bez pieczenia

Składniki:

1 kg zmielonego sera (lub z wiaderka)
2 budynie waniliowe
1 szklanka mleka
4 jajka
100 g masła
1/2 szklanki cukru
1 cukier waniliowy
200 g herbatników.

Na polewę:

5 łyżek kakao
3 łyżki cukru
5 łyżek mleka
100 g masła.

Wykonanie:

W garnku z grubym dnem rozpuścić masło, dodać cukry, wymieszać. Zdjąć garnek z ognia i dodać masę serową i jajka, wymieszać. Do ciepłego mleka dodać budynie, wymieszać i dodać do masy sernikowej, wymieszać. Całość podgrzać na małym ogniu, aż masa zgęstnieje. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć połowę rozkruszonych herbatników, wlać masę sernikową i przykryć drugą połową herbatników. Sernik włożyć na 2–3 godziny do lodówki. Ugotować polewę i pokryć nią sernik.

Wszystkim Czytelnikom życzę błogosławionych, radosnych, spokojnych, a także smakowitych Świąt Wielkanocnych!

Jadwiga Sabadasz

Tekst ukazał się w nr 5 (441), 15 – 25 marca 2024

X