TARAKA wśród Polaków na Ukrainie

W ramach trasy koncertowej po Zachodniej Ukrainie polsko-ukraiński zespół „Taraka” zagrał koncerty w Drohobyczu, Samborze, Stryju, Mościskach, Lwowie oraz Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Wszędzie muzycy zostali ciepło przyjęci i nagrodzeni gromkimi brawami. Wspólnym mianownikiem miejscowości, w których zorganizowano koncerty zespołu był spory procent mniejszości polskiej wśród ich mieszkańców. Przed koncertem, w każdym mieście, był prezentowany dokumentalny film „Ukrop” („Koper”) – historia konfliktu na Ukrainie od Majdanu poprzez utratę Krymu i walki w Donbasie widziana oczami członków zespołu „Taraka”. W ramach trasy, we współpracy z „Kurierem Galicyjskim”, zostanie zrealizowany film dokumentalny „Most” o relacjach pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Drohobycz
W ramach Dni Europy w Drohobyczu, 6 czerwca trasę koncertową po Zachodniej Ukrainie zespół „Taraka” rozpoczął specjalnym koncertem pod hasłem „Podaj rękę Ukrainie”. To właśnie ta tytułowa piosenka przyniosła popularność zespołowi, stając się nieoficjalnym hymnem kijowskiego Majdanu.

Koncert na Rynku w Drohobyczu przyciągnął mieszkańców miasta, uchodźców z Krymu i Donbasu oraz gości z różnych krajów. Specjalnie na koncert przyjechała również poseł na Sejm RP Małgorzata Gosiewska. „Zespół „Taraka” znam jeszcze z czasów Majdanu – powiedziała Małgorzata Gosiewska. – Od tych wspaniałych, ale też trudnych, i pełnych solidarności chwil, które spędzaliśmy tam razem z braćmi Ukraińcami na kijowskim Majdanie. Teraz kiedy dowiedziałam się, że „Taraka” jest tutaj, w Drohobyczu, oczywiście musiałam przyjechać. Dla mnie to są wielkie symbole przyjaźni polsko-ukraińskiej. I te piosenki, które śpewają, i te miejsca które odwiedzają, i ta podana ręka Ukrainie, polska ręka. Tak że musiałam tu być”.

W imieniu mieszkańców Drohobycza zespołowi podziękował pełniący obowiązki prezydenta Drohobycza Taras Metyk. „Kiedy zaczynał się Euromajdan zespół „Taraka” jako pierwszy zaśpiewał piosenkę „Podaj rękę Ukrainie”. To jest ta sama ręka, którą dziś podają w Drohobyczu” – powiedział mer Drohobycza.

W Drohobyczu „Taraka” zdobyła kolejnych fanów. „Fajnie, że Polska wspiera nas i pomaga nam zawsze – powiedziała po koncercie młoda drohobyczanka Margaryta. – Dużo młodzieży spotkało się tutaj na tym koncercie, Koncert był bardzo miły. Super!-super!”.

{youtube}JsvcGaJudVU{/youtube}

„To był jeden z najpiękniejszych koncertów, które miałem przyjemność grać – zaznaczył lider zespołu „Taraka” Karol Kus. – Cieszę się, że mogłem mówić do ludzi słowami, które same cisnęły się na usta”.

„Piękny koncert, wspaniała publiczność, wspaniali ludzie – dodał skrzypek zespołu Marian Łomaha. – To jest cudowne odczucie, gdy komunikujesz się nie tylko słowami, ale przez muzykę i odczuwasz całą energię na scenie.”

{gallery}gallery/2015/taraka_drohobycz{/gallery}

Sambor
W niedzielę, 9 czerwca zespół „Taraka” zagrał koncert w Domu Kultury w Samborze. Miejscowi Polacy z biało-czerwonymi flagami śpiewali wspólnie z zespołem.

„Jesteśmy ogromnie zadowoleni i szczęśliwi, że taki zespół jak „Taraka”, który był na Majdanie i w ATO, przyjechał i zagrał koncert również w Samborze” – powiedział Walery Ziembowicz, wiceprezes TKPZL w Samborze. „My, Polacy z Sambora, a również ci, którzy przybyli z pobliskich polskich wsi – Polacy z Łanowic i Strzałkowic bardzo się cieszymy, że mogliśmy gościć w Samborze „Tarakę”. Takie koncerty sprzyjają zbliżeniu Polski i Ukrainy” – dodał Zygmunt Jaszczyszyn z TKPZL w Samborze.

{youtube}MhQm1z5TUR8{/youtube}

– Chciałbym zaprosić zespół „Taraka” do Łanowic. To jest w całości polska wioska. W dniach 28-29 czerwca organizujemy I Festiwal Polsko-Ukraińskich Piosenek „Jedna rodzina”. Byłoby fajnie gdyby zespół był, bo młodzież zaczyna występ piosenką „Podaj rękę Ukrainie” – zaznaczył Walery Tracz, prezes TKPZL w Łanowicach.

{gallery}gallery/2015/taraka_sambor{/gallery}

Stryj
8 czerwca „Taraka” zagrała koncert w Stryju. Koncert odbył się w pięknym byłym Domu Sokoła (obecnie Budynek Kultury).

„Jestem zachwycona i jeszcze będę zachwycona przez długi czas tym zespołem i tym występem w Stryju – nie ukrywała swoich emocji dyrektor Kulturno-Oświatowego Centrum im. K. Makuszyńskiego Julia Bojko. – Powiem szczerze, że przed samym przyjazdem martwiłam się jak to wszystko wypadnie. Ale zespół powiedział, że przyjechali do Stryja, jakby do rodziny, do wuja. Mam nadzieję że atmosfera była taka rodzinna. I tak jak się do wuja przyjeżdża, który zawsze czeka. I my też zawsze będziemy czekać na zespół „Taraka” w Stryju”.

„Dziękuję bardzo za ten koncert, który przyniósł ogromne emocje – powiedziała Ania, która podczas koncertu razem z młodzieżą tańczyła przed sceną. – Wcześniej słyszałam ten zespół w telewizji, z Majdanu i byłam tym bardzo wzruszona. Znamy wszyscy tą piosenkę „Podaj rękę Ukrainie”. Ta piosenka stała się hymnem Majdanu”.

„Cieszę się że taki koncert był w naszym mieście – powiedział Andrij Bucak. – Może było za mało reklamy, dlatego nie wszyscy wiedzieli o występie „Taraki”. U nas stosunki między Ukraińcami i Polakami są dobre. A takich koncertów bardzo potrzebujemy, ponieważ jest jakaś blokada informacyjna między Ukrainą i Polską”.

{youtube}vnT1-UIo9Lc{/youtube}

„Taraka” to są nasi wierni przyjaciele, którzy popierali nas na Majdanie. Również teraz nas wspierają na froncie, na wschodzie Ukrainy w walcie z rosyjskimi zaborcami Ukrainy – powiedział zołnież Marian Berezdeckyj, który niedawno wrócił z ATO. – W imieniu wszystkich żołnieży batalionów ochotniczych, tych kto teraz walczy na froncie składam podziękowanie temu zespołowi oraz Polakom, którzy nam pomagają. Nasz batalion im. generała Kulczyckiego też otrzymywał pomoc humanitarną z Polski”.

Po koncercie Zespół „Taraka” zagościł również w Kulturno-Oświatowym Centrum im. Kornela Makuszyńskiego. Okazało się, że córka wokalisty Karola Kusa jest uczennicą szkoły im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu.

{gallery}gallery/2015/taraka_stryj{/gallery}

Mościska
Z opóźnieniem rozpoczął się koncert „Taraki” 9 czerwca w Domu Kultury w Mościskach. Nie było prądu. Ale gdy już wszystko udało się naprawić, publiczność nie zauważyła jak szybko minęło półtorej godziny. Po koncercie wszyscy brali autografy i robili sobie pamiątkowe zdjęcia z muzykami „Taraki”.

„Sala Domu Kultury w Mościskach była prawie cała wypełniona. Cieszyło to, że większość stanowili ludzie młodzi. Można było odczuć dialog pomiędzy zespołem i osobami na sali. Myślę, że to kolejny taki most pojednania polsko-ukraińskiego” – powiedział po koncercie ks. Władysław Derunow, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Mościskach.

{youtube}usuVnvs5Rh8{/youtube}

– Jestem bardzo zadowolona. Wszyscy śpiewali z zespołem. Jestem ogromnie szczęśliwa, że mogłam być na tym koncercie – nie kryła emocji Alina.

– Koncert po prostu bomba!!! Mnóstwo emocji i adrenaliny. Po takich koncertach chce się żyć i tworzyć coś dobrego. „Taraka” ostatnie półtora roku poświęciła swój czas i ryzykowała życiem dla Ukraińców. Chłopaki naprawdę poświęcili się dla Ukrainy i to jest widoczne w działaniach, akcjach czy po prostu w rozmowie… ONI SĄ WIELCY i takimi przejdą do historii Ukrainy na zawsze – czytamy wpis na facebooku Romana Yaxmanitskiego po koncercie w Mościskach.

{gallery}gallery/2015/taraka_mosciska{/gallery}

Lwów i Stanisławów
14 czerwca zespół „Taraka” zagrał koncert we Lwowie, na 18 urodziny klubu „Picasso”. A 15 czerwca muzycy wystąpili w klubie „Grand Cafe” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Publiczność bawiła się doskonale.

{youtube}Mr7xpytGBcg{/youtube}

{gallery}gallery/2015/taraka_stanislawow{/gallery}

{youtube}HoiqDObjjJY{/youtube}

{gallery}gallery/2015/Taraka_we_Lwowie{/gallery}

Organizatorami trasy koncertowej zespołu „Taraka” byli: Konsulat Generalny RP we Lwowie i nasza gazeta „Kurier Galicyjski”.

Info:
Zespół TARAKA powstał w 2012 roku. Jego założycielem, pomysłodawcą i autorem piosenek jest Karol Kus. Zespół tworzą muzycy z Polski i Ukrainy.

We wrześniu 2013 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. „Biała Wódka”, a już w marcu 2014 roku ukazał się drugi album pt. „Podaj Rękę Ukrainie”. To właśnie tytułowa piosenka przyniosła popularność stając się nieoficjalnym hymnem „Rewolucji Godności” na Ukrainie.

Teraz „Taraka” powraca z nowym utworem „Yabi Dabi”, który zapowiada nową płytę zespołu. Warto dodać, że właśnie ten utwór zespół „Taraka” wykonał podczas konkursu premier na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

„Taraka” – słowiańskie słowo, które dosłownie oznacza „tarzać się” i charakteryzuje ludzi, którzy pomimo przeszkód zawsze dążą do swego celu. „Taraka” to słowiańska muzyka w połączeniu z elementami żydowskimi i cygańskimi.

Zespół „Taraka” tworzą:
Karol Kus – gitara, wokal
Marian Lomaha – skrzypce
Zdobysław Cezary Górski – fortepian
Roman Chraniuk – gitara basowa, kontrabas
Edward Makos – perkusja.

Eugeniusz Sało, Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 11 (231) 16-29 czerwca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X