Szczątki polskich żołnierzy odnaleziono w Dobrostanach (Fot. Eugeniusz Sało)

Szczątki polskich żołnierzy odnaleziono w Dobrostanach

Szlak bojowy pomiędzy Przemyślem a Lwowem znaczony jest setkami bezimiennych mogił polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej. Kolejne szczątki znaleziono we wsi Dobrostany w obwodzie lwowskim.

Przyjechaliśmy do wsi Dobrostany, bo z opowieści starszych mieszkańców wynikało, że są tu pochówki żołnierzy. W odległości około dziesięciu metrów od drewnianego krzyża, który stoi na początku wioski miały znajdować się szczątki poległych polskich żołnierzy z 1939 roku.

– Miałem osiem lat i pamiętam jak niemieccy żołnierze wykopali tu zbiorową mogiłę i zwozili na furach zabitych polskich żołnierzy – wspomina starszy mieszkaniec wsi Dobrostany Stepan Dmytryk, który pokazał gdzie trzeba kopać.

Wolontariusze z Fundacji „Wolność i Demokracja”, polscy harcerze ze Lwowa i kierownik Towarzystwa Poszukiwań Ofiar Wojny „Pamięć” we Lwowie Lubomyr Horbacz określili zasięg miejsca pochówku i rozpoczęli kopanie. Po niespełna godzinie znaleziono pierwsze fragmenty kości, hełm i elementy umundurowania. Po oczyszczeniu tych rzeczy stało się jasne, że znalezione elementy prawdopodobnie należą do polskiego żołnierza.

– Na głębokości ponad jednego metra udało się nam znaleźć hełm, fragmenty ludzkiego szkieletu, kości, guzik z orzełkiem z polskiego munduru, metalowe elementy z karabinu Mausera. Te rzeczy potwierdzają, że są to żołnierze wojska polskiego, którzy zginęli w 1939 roku – zaznaczył kierownik Towarzystwa „Pamięć” Lubomyr Horbacz.

Kierownik wyprawy również powiedział, że na wyznaczonym obszarze wykopów może się znajdować jeszcze kilka ciał polskich żołnierzy.

– Dowiedzieliśmy się, że jest możliwość przyjazdu w okolice Lwowa na poszukiwania żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę, walczyli tutaj i polegli na tej ziemi. Przyjechaliśmy odnaleźć ich szczątki i cieszymy się, że się nam udało – powiedział wolontariusz Jan Furmanek. – Najważniejsze jest to, aby ci ludzie mogli spocząć w godnym miejscu, a nie jak tutaj na szczerym polu – dodała wolontariuszka Joanna Chlebicka.

(Fot. Eugeniusz Sało)

– W ciągu tego roku lwowskie Towarzystwo Poszukiwań Ofiar Wojny „Pamięć” znalazło dziesięć żołnierzy wojska polskiego. Są one ekshumowane i obecnie znajdują się w kościołach w Miżyńcu i Malechowie – opowiedział Lubomyr Horbacz, kierownik Towarzystwa „Pamięć” – Jak tylko dokumenty po stronie polskiej i ukraińskiej będą skompletowane odbędzie się uroczysty pogrzeb prochów żołnierzy polskich.

Organizatorem akcji poszukiwania i upamiętnienia ofiar II wojny światowej jest Konsulat Generalny RP we Lwowie w osobie konsula Marcina Zieniewicza i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy pomocy lwowskiego Towarzystwa Poszukiwań Ofiar Wojny „Pamięć”, wolontariuszy z Fundacji „Wolność i Demokracja” oraz polskich harcerzy ze Lwowa.

Akcja trwa już trzeci rok. W 2012 roku we wsi Boratycze obwodu lwowskiego znaleziono ciała trzech polskich żołnierzy. W 2013 roku odkopano tam ciało jeszcze jednego polskiego żołnierza. A od wiosny 2014 roku w granicach wiosek Boratycze-Miżyniec-Storunowice jeszcze kilka żołnierzy wojska polskiego.

Akcja ma na celu godne pochówki szczątków żołnierzy polskich z września 1939 roku na cmentarzu wojskowym we wsi Malechów koło Lwowa.

{youtube}CTRwJvscpxc{/Youtube}

Więcej na temat akcji poszukiwawczej w KG nr 2 (174) i 15 (187) z 2013 roku.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 14-15 (210-211) za 19-28 sierpnia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X